growth of the capital 12010422
Avis og nett byttet plass
Mediebyråene bruker stadig mer på mobil og web-TV, men ordinær TV troner klart høyest.
Tall fra Mediebyråforeningen blir stadig tristere lesning for dagspressen. Interessen for kjøp av reklame i mediekanalen, særlig de riksdekkende avisene, faller dramatisk. Det viser tall fra april.
I løpet av årets fire første måneder kjøpte mediebyråene reklameplass til en verdi av 520 millioner kroner i dagspressen. Det er 75 millioner kroner mindre enn ved samme tid i fjor. Fallet tilsvarer en tilbakegang på 12,6 prosent. Markedsandelen til dagspressen er nå på 16,6 prosent mot 20,1 prosent ved samme tid i fjor.
Internett har gått motsatt vei fra en markedsandel på 16,6 prosent i fjor, til 19,3 prosent i år. Omsetningen mot mediekanalen økte med 110 millioner kroner til 605 millioner. Det ga en omsetningsvekst på 22,6 prosent. Størst vekst i kanalen er det mobilen som har, opp 264,3 prosent til 49,5 millioner kroner. Web-TV øker også fra 9,5 til 16,3 millioner kroner.
Den klart største mediekanalen er TV. Mediekanalen øker andelene fra 38,3 prosent til 39,1 fra i fjor til i år. Omsetningen er på i underkant av 1,223 milliarder kroner. Det er en økning på 84 millioner kroner.
Ukepressen går svakt tilbake i perioden fra 91,2 millioner til 88,1 millioner. Samtidig øker radio fra 131,2 til 140,1 millioner kroner.
Størst fall er det i fagpressen som går tilbake med 28,5 prosent til 19,4 millioner kroner.
I alt økte mediebyråenes kjøp med 5,4 prosent til i overkant av 3,1 milliarder i årets fire første måneder.