Blog:

Moro å leke med tall

Først: Gratulerer til min tidligere arbeidsgiver Nettavisen for en finfin trafikkutvikling i 2010.

Jeg leste om suksessen i en plugget Nettavisen-sak på underbruket deres NA24, også det en av min tidligere arbeidsgivere.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Først: Gratulerer til min tidligere arbeidsgiver Nettavisen for en finfin trafikkutvikling i 2010.

Jeg leste om suksessen i en plugget Nettavisen-sak på underbruket deres NA24, også det en av min tidligere arbeidsgivere.

NA24 er i likhet med Nettavisens andre store underbruk, Side2, flinke til å skryte av gode trafikkuker og -utviklinger, til tross for at ingen av dem våger å vise tallene der hvor alle vi andre står og kler av oss hver bidige  uke, på TNS’ Toppliste.

Dette er selvsagt gammelt nytt. Det er også gammelt nytt at Nettavisen (og underbrukene) tilpasser informasjon og statistikk og utvalg til å kommunisere det de ønsker å kommunisere, nemlig at de er veldig, veldig flinke til å lage nettavis. Og veldig, veldig populære.

Nettavisen-artikkelen om Nettavisens fortreffelighet har tittelen «Nettavisen øker mest» og er ført i pennen av Nettavisens egen talltrollmann, Pål Nisja-Wilhelmsen.

I artikkelen heter det:

«I 2010 opplevde Mediehuset Nettavisen den største trafikkveksten på mange år, og den første uken i året sammenlignet med første hele uke i fjor viser en økning på hele 38 prosent. »

Er dette statistikk?

Det fortsetter:

«Sammenligner man de fire siste hele ukene i 2010 mot de fire første hele ukene har VG hatt en tilbakegang på 7,5 prosent, mens Aftenposten har gått 2,2 prosent tilbake.»

Dette henger jo ikke på greip i det hele tatt. Har de sammelignet advent og jul med sist januar? Hvorfor i all verden har de gjort det?

«Vi er ekstremt fornøyd med vår leserutvikling i året som gikk, og det faktum at vi har økt mer enn våre tre største konkurrenter», sier sjefredaktør Gunnar Stavrum i Mediehuset Nettavisen AS til Nettavisen.

Flott det. Men hva er det Nettavisen har gjort riktig?

Problemene er altså mange med hensyn til grunnlaget for påstanden om at Nettavisen er årets nettsuksess:

1. Det gis – som nevnt over – ingen bakgrunn for trafikkveksten, annet enn at Nettavisen har vært veldig flinke.

2. Det vises spesielt til en sammenligning av første hele uke i januar 2010 mot samme uke i år. Det er vel knapt signifikant.

3. Nettavisen sammenligner seg bare med de over seg på listen (og heller ikke dette gjøres fullstendig).

4. Det vises til ukestall, mens den offisielle valutaen nå er dagstall (ikke den vesentligste innvendingen).

Til det første: Er det muligens slik at Nettavisen har vunnet trafikk på sitt samarbeid med Klikk.no? Kan det være at VG tapte trafikk da de la ned Nettby i desember? (VG Nett er forøvrig uansett oppe på nivå igjen i nå i januar 2011).

Hovedinnvendingen mot Nettavisens selvskryt denne gangen er selvsagt at selve påstanden om at Nettavisen øker mest er feil.

Jeg har sammenlignet de fire siste ukene i 2009 mot de fire siste ukene i 2010, dagsnitt-tall mot dagsnitt-tall, gjennomsnittsuke av de fire mot gjennomsnittsuke av de fire .

Nettavisen har økt med 22 prosent. Hos avisens større konkurrenter er utslagene mindre i begge retninger.

Men det er Topp.no – som jeg for øvrig er redaktør for – som har økt aller mest av de etablerte redaksjonelle nettsidene, med hele 76,7.

(For ikke å gå i samme informasjonsutelatelses-fella som Nettavisen, bør jeg vel også ta med at den andre nettavisen jeg er redaktør for, Seher.no, opplevde langt mer beskjedne 4,8 prosent vekstøkning i samme intervall.)

En annen Aller Internett-side, nemlig Din Side Bolig, økte med hele 36 prosent unike brukere fra hele 2009 til hele 2010.

Det var slike tall alle skulle hatt tilgang til - om alle.

Tenk om Nettavisen hadde meldt inn underbruk-sitene sine til TNS? Og TNS hadde giddet å genere gjennomsnittstall fra måned til måned og år til år?

Da hadde vi hatt alt vi trengte. Vi hadde ikke behøvd å krangle.

Jeg hadde sluppet å skrive denne bloggen.

Powered by Labrador CMS