Ingunn Saltbones og Leif Steinholt deler Trym-prisen
Trygve Moes pris deles i år mellom to vinnere.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Under feiringen av Norsk Journalistlags 75-årsjubileum onsdag kveld, ble Trygve Moes pris for 2021 delt ut.
Prisen deles i år mellom to vinnere: Ingunn Saltbones i VG og Leif Steinholt i Helgelands Blad.
Ingen av prisvinnerne var på forhånd klar over at de ville bli hedret.
– Må jo spørre om dette er fake news. Dette er jo helt vanvittig, sa en overrasket Steinholt da han kom opp på scenen.
– Jeg er litt målløs - og ikke bare litt.
Overrasket var også Saltbones.
– Dette var veldig, veldig overveldende, sa hun - og la til:
– Jeg må jobbe litt for å ikke begynne å gråte.
Trygve Moe leste selv om begrunnelsen for at de to i år ble hedret med prisen som bærer hans navn.
Ingunn Saltbones
Juryens begrunnelse:
Prisvinneren er en av de tillitsvalgte som alltid stiller opp når vanskelige oppgaver skal løses eller når kolleger trenger hjelp for å få tilbake fotfestet i tilværelsen.
Med sin likefremme stil, sitt klare budskap, grundige kunnskap og uredde fremtoning, inngir denne personen tillit og respekt. Ikke bare i egne rekker, men også hos motparter.
I over 20 år har prisvinneren lagt ned en formidabel og imponerende innsats for sine kolleger, både som deres fremste tillitsvalgt i redaksjonen, men også i det viktige vervet som hovedverneombud.
Hun har en særlig evne til å se – og hjelpe – mennesker som andre har lett for å se forbi, men som virkelig trenger en tillitsvalgt som brenner for dem.
Hun har også i årevis representert tusenvis av ansatte i et viktig og krevende styreverv i landets største mediekonsern.
Med sine tydelige beskjeder og friske replikker, men også med medmenneskelighet, humor og forståelse, får hun lettere gjennomslag for sine synspunkter, enten de gjelder helse, arbeidsmiljø eller milliardinvesteringer.
Sjelden finner man en tillitsvalgt som i alt sitt virke har et så stort hjerte for sine medmennesker.
I hennes hjerte dirrer et budskap: Bry deg om andre, vær noe for andre!
Hun arbeider i VG. Ingunn Saltbones er vinner av Trygve Moes pris 2021.
Leif Steinholt
Juryens begrunnelse:
Prisvinneren har vært en svært sentral tillitsvalgt i NJ gjennom mange år.
Listen over hans ulike verv er lang. Han har vært en svært profilert lokallagsleder og klubbleder, og hans engasjement og kraft har vært med på å utforme NJs politikk på flere nivåer og arenaer.
Prisvinneren kjennetegnes av et uselvisk virke for enkeltpersoner og for kollektivet. Særlig i sin region er prisvinneren en tydelig stemme. Der Norsk Journalistlag er, der er han, enten det er i laget, i debatten, eller i kampen for journalistikken.
Han er mild i form, sterk i sak. Og han er aldri redd for å stå opp mot handlinger som han oppfatter som grovt urettferdige.
På denne måten har han ofte blitt en talsmann for de kollegene som trenger en tydelig stemme.
Prisvinneren er stødig og tillitsfull. Han bryr seg om enkeltmenneskene rundt seg.
Og han praktiserer med kraft og varme det som er selve grunnstoffene i NJs virke; nestekjærlighet og solidaritet.
Han arbeider i Helgelands Blad. Leif Steinholt er vinner av Trygve Moes pris 2021.
Nylige artikler
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Slutter seg til Altinget-kritikken: – Et nivå av brutalitet vi ikke er vant til i Norge
Journalistisk FOMO og sutring
Rasende nyhetssjef: – De har skremt folk til å signere dårlige sluttavtaler
Mest leste artikler
Var alt Harald gjorde helt konge – og når er det greit å snakke stygt om de døde?
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Brutalisering av arbeidslivet