Familie, venner og kollegaer av den drepte Al Jazeera-journalisten Shireen Abu Akleh bar torsdag kisten hennes til et sykehus i Øst-Jerusalem. Fortsatt er det uklart hvem som drepte henne.
Foto: Mahmoud Illean / AP / NTB
Drapet på Shireen Abu Akleh
Israels militære: Finner ikke ut hvem som skjøt Al Jazeera-journalist
Det israelske militæret sier de ikke har greid å finne ut av hvem som avfyrte skuddet som drepte Al Jazeera-reporter Shireen Abu Akleh.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I en uttalelse fredag viser militæret til sine innledende undersøkelser av saken.
– Konklusjonen i den foreløpige rapporten er at det ikke er mulig å finne ut av hvem som avfyrte skuddet som traff og drepte reporteren, heter det i uttalelsen.
Shireen Abu Akleh ble skutt i hodet og drept under et israelsk raid mot en palestinsk flyktningleir i Jenin onsdag. Andre journalister som var til stede, inkludert en som ble såret, sier de israelske soldatene åpnet ild mot dem, til tross for at de bar vester og hjelmer merket med «PRESS».
Israels statsminister Naftali Bennett hevdet at Akleh «trolig» ble drept av en palestiner, men forsvarsminister Benny Gantz medga at israelske soldater kunne ha avfyrt det dødelige skuddet.
Akleh hadde jobbet for Al Jazeera i de okkuperte palestinske områdene siden 1997 og nøt stor anerkjennelse som journalist. Drapet har vekket sterke reaksjoner både i Palestina og internasjonalt.
Shireen Abu Akleh, som også hadde amerikansk statsborgerskap, kom fra en kristen palestinsk familie. Fredag gravlegges hun i Øst-Jerusalem, der hun ble født.
Nylige artikler
– Hadde denne dekningen vært standard, tror jeg ikke et eneste overgrep hadde blitt anmeldt
NJ sier opp frilansavtale: – Blir lite respektert
Hvor stopper ansvaret? PFU-behandlingen vi ikke får være med på
«Å ja, her kommer jo Flåklypa Tidende»
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
– Litt sånn ungdomsskoleaktig
Går vi mot tabloid-krig?
«Å ja, her kommer jo Flåklypa Tidende»
NJ sier opp frilansavtale: – Blir lite respektert