Dagbladets nettavis for bøker rammes inn av reklame for Ark Bokhandel. Det får refs av mediekritikere. Sjefredaktør Alexandra Beverfjord mener det er naturlig i en digital verden.
Foto: Marte Vike Arnesen
Dagbladet får kritikk for sponset journalistikk
Helt uakseptabelt, mener mediekritikker.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Dagbladets nye storsatsing, nettavis for bøker, rammes inn av oransje reklamebannere fra Ark Bokhandel. Nederst i anmeldelsene ligger en annonselenke til boka som omtales, som leder til Arks nettbokhandel. Det får mediekritiker Gunnar Bodahl-Johansen til å reagere.
– I norsk presse har det aldri vært akseptabelt å koble uavhengig redaksjonelt innhold med kommersielle samarbeid. Dette er en tydelig kobling mellom tekst og reklame som jeg synes er helt uakseptabel, sier han til Klassekampen.
Litteraturkritiker i Aftenposten Preben Jordal synes kombinasjonen av den høye andelen av toppkarakterer i Dagbladet og samarbeidet med Ark ser uheldig ut.
– Jeg forstår at enkelte kan reagere på løsningen, men i en digital verden er det naturlig også å kunne vise til hvor man kan få kjøpt produktene som omtales. Vi opplever at leserne setter pris på denne muligheten, sier sjefredaktør Alexandra Beverfjord i Dagbladet.
Hun forteller at avtalen med Ark innebærer at bokhandelen annonserer fast på boksidene deres, men at avisen ikke får en andel av salget om leseren velger å kjøpe boka som omtales.
Nylige artikler
Endelig vedtak: Altinget-kontrakt var ulovlig
1,5 milliarder til åpenhet. Men ikke for pressen?
En verden hvor ingen vet hvem Hans Rustad er
– Kan miste podkast-talenter i kjendisjaget
Nye funn: Massive KI-utslag på flere Adressa-skribenter
Mest leste artikler
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
Ni av ti rettede Adresseavisen-kommentarer får fullt KI-utslag
Gard Steiro: – Driver du med generiske nyheter, bør du finne deg noe annet å gjøre
Mediehus skyter seg selv i foten
VG vant – Procter & Gamble må betale 1,2 millioner i saksomkostninger