Direktør i Medietilsynet Mari Velsand om allmennkringkaster-kompensasjon til TV 2.
Foto: Terje Pedersen / NTB
TV 2 oppfylte de fleste kravene som allmenn-kringkaster i fjor
Mottar full kompensasjon på 135 millioner kroner for 2021.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Også i fjor førte koronapandemien til perioder med nasjonale pålegg og anbefalinger om hjemmekontor. TV 2s nyhetsredaktør var derfor betydelig mindre til stede i Bergen enn avtalen forutsatte, og dermed brøt TV 2 deler av kravene til lokalisering av allmennkringkastingsvirksomheten i Bergen.
– Fordi koronapandemien er en hendelse utenfor TV 2s kontroll vil Medietilsynet verken avkorte kompensasjonen eller gi sanksjon som følge av bruddene, sier direktør i Medietilsynet , Mari Velsand.
Dermed mottar TV 2 full kompensasjon på 135 millioner kroner.
Avtalen som trådte i kraft 1. januar 2019, gjør at kanalen kan få inntil 135 millioner kroner hvert år i fem år for å dekke nettokostnadene ved å levere allmennkringkastingsinnhold. Avtalen varer fram til neste år.
Som kommersiell allmennkringkaster skal TV 2 blant annet levere egenproduserte daglige riksdekkende nyhetsprogrammer med base i den sentrale nyhetsredaksjonen (Bergen), norskspråklige program for barn og unge og førstegangsvisninger av norsk film og TV-drama.
Nylige artikler
Mer Trump enn norske partiledere i Aftenposten
Er mediene virkelig for ukritiske til Trump?
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
TV 2: Dette gikk galt da Haaland-straffe ble erstattet med reklame
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Mest leste artikler
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
– ALFA står på trygg juridisk grunn
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket