Hans Rustad er redaktør for Document.no. Her er han under pressekonferansen etter at Sylvi Listhaug (Frp) trakk seg som justisminister tidligere i år. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Document.no-redaktøren får være med i Redaktørforeningen
Hans Rustad er godkjent som medlem.
Denne artikkelen er over sju år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Norsk Redaktørforening har godkjent Hans Rustad, redaktør for det omdiskuterte nettstedet Document.no, som medlem. Nettsiden får dermed vurdert saker i PFU.
Ifølge Medier24 slår styreleder Harald Stanghelle i Norsk Redaktørforening klart fast at Rustad kan være medlem.
– Vi skal ikke ta stilling til hva folk må mene på meningsplass. Det avgjørende er at mediet er forpliktet på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten, sier Stanghelle.
Overfor medienettstedet understreker Rustad at medlemskapet sier noe om ambisjonene.
– Vi er ikke aktivister, vi er journalister. Document skal være et seriøst nettsted, som driver med seriøs journalistikk, og som kan argumentere systematisk og konsistent for valgene vi gjør. Hvis vi for eksempel offentliggjør bilder og navn i en sak, så vil det være et gjennomtenkt valg. Og ikke bare noe vi hiver ut fordi det kan skape klikk, sier redaktøren.
Gjennom medlemskapet får Rustad være en del av ordningen med å få vurdert saker i Pressens Faglige Utvalg (PFU). Redaktøren mener PFU er en god ordning, men understreker at han ønsker å utfordre grensene.
Nylige artikler
Kyrre Lien vinner Årets bilde
Kommunen slettet ordførerens e-post etter innsynskrav
17 kjappe
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
GD strammer inn på Facebook – åpner kommentarfelt på egne nettsider
Mest leste artikler
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
Lungelegen om Mette-Marit-pressemøte: – Ble tilpasset når jeg hadde tid
Vårt Land sa nei til MIFF-annonse: – Der går det en grense
Forlet Demo etter usemje