SE DEBATTEN:
Eierstyring vs. redaktørkontroll
Fra klokken 8.30.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Hvor langt kan eierne gå i å bestemme retningen på den redaksjonelle satsingen i det enkelte mediehus?
Det er et av spørsmålene som skal diskuteres når Trøndelag Redaktørforening og Oslo Redaktørforening inviterer til digitalt frokostmøte fra Pressens hus i Oslo onsdag 16. juni.
Debatten kommer etter at Vanja Holst gikk av som sjefredaktør i Nidaros. I et intervju med Medier24 uttalte Holst at innblanding fra eierne var en årsakene til at hun valgte å forlate stillingen. En innblanding styreleder Arne Reginussen har avvist.
Holst problematiserte også Amedias volumkrav og har fått støtte fra tidligere redaktør i Amedia-eide Sogn Avis, Jan Inge Fardal, i et intervju han ga til Klassekampen.
Deltakerne:
- Vanja Holst, leder for dagsorden og samfunn i Nidaros, tidligere ansvarlig redaktør
- Anders Opdahl, konsernsjef Amedia
- Torry Pedersen, tidligere VG-redaktør med erfaring som styreleder samme sted og tidligere styreleder i Polaris Media
- Jan Inge Fardal, redaktør i Nynorsk Pressekontor og tidligere redaktør i Sogn Avis
- Eva Stenbro, konserntillitsvalgt i Amedia
Møteleder: Nina Kristiansen, redaktør forskning.no
Nylige artikler
KI-kappløpet kan ikke bygge på gratisarbeid fra journalister
Rival røpet redaktørjobben: – Her er det aviskrig
Her heier jeg mest på Vebjørn Selbekk
Advokatfirmaer kuttet DN-avtaler: Avviser kobling til kritisk dekning
And the Gullparaplyen goes to...
Mest leste artikler
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
Det er en trojansk hest i Aftenposten-redaksjonen
Forlet Demo etter usemje
Derfor fjernet NRK intervjuet med barna