Line Ørnes Søndergaard er nyansatt fotojournalist i Klassekampen.
Foto: Martin Huseby Jensen
Mediefolk:
Line Ørnes Søndergaard blir fast fotojournalist i Klassekampen
Avisa ansetter fotojournalist for første gang på ti år.
Line Ørnes Søndegaard blir fast ansatt fotojournalist i Klassekampen. Det bekrefter ansvarlig redaktør Mari Skurdal til Journalisten.
Det er ti år siden sist Klassekampen ansatte en fotojournalist.
I takt med oppbemanninger i resten av redaksjonen har avisa opplevd et større behov for frilansere, og har ofte måtte hyre inn ekstra bemanning.
Nå var det høyt på tide med en ansettelse, sier Skurdal.
– Vi har økt bemanningen på foto, men ikke helt i takt med andre oppgaver på huset, så det har jo vært litt prekært. Vi har et ønske om å være riktigere bemanna, og ønsker å bruke mest mulig egne ansatte, sier Skurdal.
– Blant Norges ypperste
– Vi så at det ikke bare var på tide, men også på overtid at vi gjorde noe med den situasjonen, legger Klassekampen-sjefen til.
Søndergaard har jobbet for Klassekampen i flere år, både i vikariater og som frilanser. Hun har jobbet tett på avisas journalister på flere større prosjekter. Den siste i rekken, boken «Bruddet», som hun har laget sammen med journalist Yohan Shanmugaratnam, vant nettopp Bokhandelens sakprosapris for 2022.
– Sånn jeg ser det er hun kanskje blant Norges ypperste dokumentarfotografer, sier en fornøyd Skurdal til Journalisten.
Som å komme hjem
– Jeg er kjempeglad, det er jeg virkelig, det føles litt som å komme hjem, sier Søndergaard selv.
Hun har vært frilanser i ti år og legger ikke skjul på at det å få en fast stilling som fotojournalist, og et sted å høre til, blir fint.
– Jeg føler meg privilegert og kjempeheldig som får lov til dette. Jeg føler meg veldig hjemme i redaksjonen, og jeg gleder meg skikkelig til å være en del av et hus, et miljø, og til å være en del av et fellesskap, sier hun og utdyper:
– Klassekampen er en avis med et standpunkt og verdier, de vet hva de står for og hva de vil. Deres kjernesaker er mine egne hjertesaker, sier hun og legger til:
– Og for å være helt ærlig så gleder jeg meg til å være hverdagsfotograf. Jeg gleder meg til å stå opp om morgenen og ta bilder hver dag igjen.
Nylige artikler
Flere nordmenn unngår nyheter
Medietilsynet har sendt varsel: Mener TV 2 kan ha brutt helligdagsforbud mot reklame
Om kritisk journalistikk avhenger av kommunikasjonsrådgivere, har journalistikken gravd sin egen grav
Høiby-saken: Medieomtalen påvirket ikke dommen
VG etter egen Høiby-evaluering: – Vi kan stå for helheten
Mest leste artikler
Se og Hørs bilde av Marius Borg Høiby var ekte likevel
Tvilling-trøbbel for TV 2-serie
Ikke en eneste norsk søknad: – Alvorlig
India-konfrontasjon: Dette ville ho gjort annleis
Diktat i Vårt Land – klubben dropper sommerfesten