Generalsekretær Arne Jensen i Norsk Redaktørforening reagerer med skepsis på arrangørplanene om å GPS-spore journalister under OL.
Foto: Terje Bendiksby NTB
Arne Jensen: – All min skepsis melder seg umiddelbart
Reagerer på planer om å GPS-spore journalister under OL.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
De japanske arrangørene planlegger å kreve at journalister underlegger seg GPS-sporing de første to ukene de befinner seg i landet før sommerens OL, omtalte Journalisten tidligere onsdag formiddag.
Kravet, som begrunnes med smittevernhensyn, har allerede blitt fordømt som privatliv-invaderende og pressefrihet-begrensende av journalistforbundet IFJ.
Nå sier generalsekretær Arne Jensen i Norsk Redaktørforening til Journalisten at varsellampene umiddelbart lyser når han hører om tiltaket.
– Dette høres ikke bra ut, og umiddelbart melder all min skepsis med tanke på kildevern seg, sier Jensen.
Han understreker at han foreløpig kun kjenner situasjonen fra Journalistens omtale.
– Den enkelte redaksjon må selvsagt vurdere hvordan de skal forholde seg til noe sånt, men på et systemnivå slår de samme betenkelighetene inn her som ved lanseringen til den første smittestopp-appen fra Folkehelseinstituttet. Da advarte vi i praksis mot den, på grunn av muligheten for å samle data som kunne brukes til annet enn formålet, sier Jensen.
Han kjenner ikke til om eller hvordan norske redaksjoner vurderer det japanske utspillet.
– Jeg vil tro flere enn meg vil ha betenkeligheter her. Vurderingene må hver enkelt redaktør og redaksjon gjøre for seg, men det er klart man bør gjøre en grundig vurdering opp mot en mulig trussel mot kildevernet, hvis man som journalist skal måtte oppgi GPS-informasjon om hvor man har befunnet seg.
Nylige artikler
Langer ut mot Dagbladets satser: – De burde skamme seg
Riktig av VG å holde fast ved kildevernet
Altinget tilkjent 127.500 kroner etter pressestøtte-klagen
Schibsted: Ikke endret syn på OpenAI-samarbeidet
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år
Mest leste artikler
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Langer ut mot Dagbladets satser: – De burde skamme seg
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären