Administrerende direktør Jim VandeHei og de tre andre Axios-gründerne, vil fortsette i selskapet etter oppkjøpet.
Arkivfoto: Mike Blake / Reuters / NTB
Nettavisen fikk ny eier
Axios oppkjøpt for over 5 milliarder kroner
Den amerikanske nettavisen Axios, som ble grunnlagt i 2016, har gått med på å bli kjøpt opp av en amerikansk telekomgigant.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den amerikanske telekomgruppen Cox Enterprises kjøper Axios for 525 millioner dollar, rundt 5,1 milliarder kroner, bekreftet de to selskapene.
Axios ble grunnlagt av en gruppe erfarne politiske reportere i Washington og ble en merkevare under Donald Trumps turbulente og nyhetsfylte presidentperiode.
Nettavisen spesialiserer seg på politikk og teknologi, men har i den senere tid også begynt å dekke lokale nyheter. Oppkjøpet skal bidra til videre utvidelse av denne virksomheten.
Grunnleggerne av Axios vil fremdeles beholde eierandeler i selskapet og fortsette å ta de daglige redaksjonelle og forretningsmessige beslutningene, ifølge Cox.
Nylige artikler
Lucia-sjokk i flere redaksjoner
17 kjappe
NTB snur – nå slipper hun å betale
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Mest leste artikler
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper