Jeffrey Moyo på vei ut av Bulawayo-fengselet i sammen med sin advokat Amanda Ndlovu.
Foto: Tendai Marima / Bistandsaktuelt
Bistandsaktuelts korrespondent ble kastet 21 dager i fengsel i Zimbabwe
Frilansjournalisten Jeffrey Moyo ble 26. mai arrestert av politiet i Zimbabwe. Torsdag møter han igjen i retten.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I saken sin for Bistandsaktuelt beskriver Jeffrey Moyo selv hvordan hans kolleger fra New York Times ble deportert fra landet den 8. mai, angivelig på grunn av falske pressekort.
Moyo hadde hjulpet dem med å skaffe pressekort fra Zimbabwe Media Commission, som angivelig var grunnen til at han ble arrestert. Han ble siktet for brudd på paragraf 36 i Zimbabwes immigrasjonslov ved å hjelpe sine to New York Times-kollegaer med å få pressesakkreditering.
De to journalistene valgte å godta deportasjonen, på tross av at de visste at pressekortene var ekte.
Moyo ble i etterkant møtt av Criminal Investigations Department (CID), og ble tvunget til å kjøre til politistasjonen med dem. Han ble varetektsfengslet, og måtte sove «i ei urinstinkende celle sammen med fem andre varetektsfanger. Jeg måtte ta av meg sko, sokker, skjorte og genser, og fikk bare beholde jakka».
I forhørsretten ble det bestemt at han skulle holdes i varetekt til 31. mai i påvente av kausjonshøringen. Han ble nektet kausjon og fikk forlenget varetekt til 10. juni. Først etter 21 dager i fengsel ble Moyo sluppet fri mot kausjon.
Les Moyos artikkel hos Bistandsaktuelt.
Nylige artikler
Kyrre Lien vinner Årets bilde
Kommunen slettet ordførerens e-post etter innsynskrav
17 kjappe
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
GD strammer inn på Facebook – åpner kommentarfelt på egne nettsider
Mest leste artikler
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
Vårt Land sa nei til MIFF-annonse: – Der går det en grense
Forlet Demo etter usemje