P3-redaktør Camilla Bjørn får nye oppgaver i NRK.
Ole Kaland
MEDIEFOLK:
Camilla Bjørn blir ny programdirektør i NRK
Skal lede den nyopprettede Programdivisjonen.
– Det første vi skal gjøre er å se på den nye divisjonens organisering og finne ut hvordan vi skal jobbe sammen, sier Camilla Bjørn (39), som nå får nye lederoppgaver i NRK.
Stillingen hun nå går inn i er nyopprettet og skal lede den nye Programdivisjonen lokalisert i Oslo og på Marienlyst. Divisjonen er en sammenslåing av Marienlystdivisjonen og produksjonsavdelingen i Teknologidivisjonen, skriver NRK i en pressemelding.
– Jeg er veldig glad for å få Camilla Bjørn med på laget, sier kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen.
Programdivisjonen blir landets største produksjonsmiljø og vil bestå av om lag 975 ansatte.
Bakgrunnen for opprettelsen av divisjonen er det potensiale som ligger i at flere fagmiljøer jobber sammen fra startenpå et prosjekt, og korte ned veien fra ide til ferdig produkt, skriver NRK.
Bjørn har de siste seks årene vært programredaktør for P3.
– Programdivisjonen er full av dyktige folk som brenner for både faget sitt og NRKs oppdrag. Jeg gleder meg til å ta fatt på jobben med å forme en offensiv divisjon sammen med dem. Det vi lager spiller en stor og viktig rolle i folks liv, sier Bjørn.
Før Bjørn kom til NRK i 2016, jobbet hun 11 år i VG. Der ledet hun blant annet Rampelys-redaksjonen, og hadde ansvar for å bygge opp og videreutvikle VGs nisjetjenester.
I 2014 ble Bjørn kåret til «Årets kvinnelige talent» i mediebransjen. I juryens begrunnelse het det at hun er en «åpen og uredd, målrettet og engasjerende leder som evner å skape resultater».
Bjørn starter i jobben som programdirektør 1. april:
– Det er viktig for oss at vi når ut med innholdet vårt til alle i Norge, også på våre digitale plattformer. For å få det til må vi bruke den kompetansen og de ressursene som er i NRK på best mulig vis, sier Bjørn.
Nylige artikler
Får 1,4 millioner fra staten: Dette skjedde da Medietilsynet snudde om iNyheter
Skal klage Morgenbladet til PFU
Er det ikke best å bare si det som det er?
Undersøkende journalistikk er ingen elitedisiplin
NRK leier inn Max Social for profilbygging
Mest leste artikler
Det farligste var ikke påstanden om Jaglands helse
NRK deler opp utenriksredaksjonen: 30 ansatte må søke seg til nye avdelinger
Reagerer sterkt på Nybø-uttalelser: Melder seg ut av redaktørforeningen
Totalt uakseptabelt, sier Gilbrant og Suvatne. Normal faktainnhenting, svarer Aftenposten
Lurås mener iNyheter hadde full dekning for Jagland-publisering: – Det blir litt semantikk