Straffeforfølging av Julian Assange vil være ødeleggende for både pressefriheten og ytringsfriheten i verden, fastslår NJ-leder Dag Idar Tryggestad.
Arkivfoto: Marte Vike Arnesen
Julian Assange-utlevering
NJ: – Dramatisk tilbakeslag for pressefriheten
Norsk Journalistlag tar sterk avstand fra den britiske regjeringens beslutning om å utlevere Julian Assange.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I dag kom beskjeden om at Storbritannias regjering har godkjent at Wikileaks-redaktør Julian Assange kan utleveres til USA.
– Norsk Journalistlag tar sterk avstand fra den britiske regjeringens beslutning. Dette er dramatisk dag for Assange, og et tilbakeslag for pressefriheten, sier NJ-leder Dag Idar Tryggestad i en pressemelding.
Tryggestad trekker fram at presseorganisasjoner over hele verden har jobbet mot at Assange skal bli utlevert.
– Wikileaks’ avsløringer bidro til at verden fikk vite om overgrep og menneskerettighetsbrudd under krigene i Afghanistan og Irak. Straffeforfølging av Assange vil være ødeleggende for både pressefriheten og ytringsfriheten i verden.
Uten Wikileaks hadde verden neppe fått vite om at amerikanske militære drepte hundrevis av sivile under krigen i Afghanistan, eller at flere enn 60.000 sivile ble drept i Irak-krigen, og at fanger var torturert, understreker NJ-lederen.
Til opplysning: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.
Nylige artikler
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
Upubliserte KK-artikler lå åpent tilgjengelig
Debatten-seertall: Slått av Solvang
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Flest betaler for KI i Norge – men skepsisen til KI-journalistikk er stor
Mest leste artikler
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv