USAs tidligere FN-ambassadør Bill Richardson opplyser at Danny Fenster er fri.
Foto: Thet Htoo / AP / NTB
Danny Fenster er løslatt i Myanmar
Amerikansk journalist på vei hjem.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Myanmar har løslatt journalisten Danny Fenster få dager etter at han ble dømt til elleve års fengsel.
– Fenster er løslatt og snart på vei hjem, opplyser USAs tidligere FN-ambassadør Bill Richardson mandag.
Journalisten, som er redaktør i nettavisen Frontier Myanmar, ble pågrepet på flyplassen i Yangon i mai. Da var han på vei ut av landet.
Etter å ha tilbrakt seks måneder i et av Myanmars mest beryktede fengsler, ble Fenster fredag dømt til elleve års straffarbeid for blant annet brudd på innvandringslovene og oppmuntring til opprør gjennom spredning av falsk informasjon.
– Vi er glade for at Danny snart vil bli gjenforent med sin familie, mens vi fortsetter å be om at andre som fortsatt er urettmessig fengslet i Burma, blir løslatt, sier USAs utenriksminister Antony Blinken.
Nylige artikler
Inviterer frilansarar og vaskepersonell
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Ble arrestert i Qatar – nå beklager FIFA
Filter Nyheter-redaktør fikk medhold: Statsadvokaten endrer begrunnelse
Jeg drømmer om en brun, grå og grønn jul
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Ble arrestert i Qatar – nå beklager FIFA
Dagbladet endrer forsiden
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?