Det er ikke lett å være journalist i Qatar i det øyeblikk man ikke lenger utelukkende dekker det sportslige i fotball-VM. Et team fra dansk TV2 fikk merke det i dagene før åpningskampen.
Foto: Nariman El-Mofty / AP / NTB
Fotball-VM i Qatar
Dansk VM-journalist ble stoppet på direkten
Sikkerhetsvakter grep inn da et dansk TV-team hadde livesending fra Qatar i forkant av fotball-VM.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Danske seere fikk med seg situasjonen direkte på TV 2.
Vaktene avbrøt reporter Rasmus Tantholdt i det øyeblikket kameraet dreide til side for å vise omgivelsene han sto i.
– Nå blir vi stoppet fra å filme, sa han i sendingen.
Deretter begynte Tantholdt å diskutere med sikkerhetspersonellet og viste til at akkrediteringen ga ham lov til å rapportere fra der han sto.
– Dere har invitert hele verden til å komme hit. Hvorfor får vi ikke filme? Det er en offentlig plass.
TV 2-journalisten fikk ikke svar, men ble i stedet truet med at kameraet ville bli ødelagt hvis han og kollegaen ikke sluttet å filme.
Stemningen roet seg ned etter hvert. Etter en halvtime kom en sikkerhetssjef og sa til sine ansatte at alt var i orden.
– Jeg fikk et glass juice, så det var kanskje en form for unnskyldning. De er virkelig ikke vant til å ha fri presse i dette landet, sier Tantholdt til TV 2.
Fotball-VM starter søndag med åpningskamp mellom Qatar og Ecuador.
Nylige artikler
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mange foto-pengekrav til offentlige etater i 2025 – Oslos byrådsleder betalte NTB etter inkassovarsel
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma