Facebooks kryptovalutaprosjekt er blitt solgt til investorer. Bildet viser Facebook-ansatte foran moderselskapet Metas hovedkvarter.
Foto: Tony Avelar / AP / NTB
Facebooks kryptoprosjekt solgt til investorer
Etableringen har møtt mye motstand.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Facebooks kryptovalutaprosjekt Diem er blitt solgt til investorselskapet Silvergate etter motstand mot Facebooks forsøk på å lansere en egen digital valuta.
Salget har en verdi på 182 millioner dollar, i overkant av 1,6 milliarder kroner og ble kunngjort mandag.
Facebook, som nå heter Meta, kunngjorde i 2019 at selskapet ville lage en egen kryptovaluta som skulle hete Libra. Planen møtte motstand hos finansmyndigheter verden rundt, som ga uttrykk for kritikk knyttet til sikkerhet og pålitelighet rundt prosjektet. Facebook skiftet i desember 2020 Libras navn til Diem, og flyttet virksomheten fra Sveits til USA.
I august i fjor uttalte Facebooks kryptosjef David Marcus at den planlagte digitale lommeboken skulle få navnet Novi og at den kunne være klar allerede samme år, og at valutaen Diem deretter skulle lanseres.
Diem Networks' amerikanske sjef Stuart Levey sa i forbindelse med mandagens kunngjøring at det er fremgang i prosjektet, men at «det er blitt slått klart fast fra vår dialog med føderale finansmyndigheter at prosjektet ikke kan fortsette».
Investorselskapet Silvergate Bank er registrert i delstaten California og er eier av flere kryptovalutaprosjekter.
Nylige artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Dagbladet endrer forsiden
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav