Maria Ressa og Dmitrij Muratov på scenen under utdelingen av Nobels fredspris i 2021.
Foto: Johannes Granseth / Nobels Fredssenter
Nobels fredspris 2021
Maria Ressa og Dmitrij Muratov kommer til Oslo i september
Fredsprisvinnerne skal delta på Nobels Fredssenters konferanse om ytringsfrihet.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Vi er veldig glade for å kunne presentere de to på samme scene igjen, snart ett år etter at de ble kunngjort som fredsprisvinnere, sier Nobels Fredssenters direktør Kjersti Fløgstad i en pressemelding.
– Alt som har skjedd siden den gang viser jo hvor viktig og riktig denne prisen var.
Journalistene Maria Ressa og Dmitrij Muratov ble tildelt Nobels fredspris for 2021 for sin kamp for ytringsfrihet på Filippinene og i Russland.
– Når Ressa og Muratov kommer til Oslo får vi høre deres egen versjon av det som har skjedd siden de mottok Nobels fredspris. Maria Ressa skal også delta i en paneldiskusjon om hvordan sosiale medier påvirker demokratiet, forteller Fløgstad.
Freedom of Expression Conference arrangeres på Nobels Fredssenter fredag 2. september. I tillegg til de to journalistene, står også Colombias tidligere president Juan Manuel Santos, som fikk prisen i 2016, på talerlisten, sammen med en rekke internasjonale eksperter på ytrings- og pressefrihet, opplyser Nobels Fressenter.
Nylige artikler
TikTok-videoen som felte Aftenposten
Følg PFU-møtet direkte
Se video fra PFU-møtet
– Veldig glad for at NJ satte foten ned
– Hadde denne dekningen vært standard, tror jeg ikke et eneste overgrep hadde blitt anmeldt
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
«Å ja, her kommer jo Flåklypa Tidende»
NJ sier opp frilansavtale: – Blir lite respektert
– Hadde denne dekningen vært standard, tror jeg ikke et eneste overgrep hadde blitt anmeldt
Debatt: Hva har Høiby-saken lært oss?