Erland Bakke var til stede da PFU behandlet klagen mot VG.
Foto: Marte Vike Arnesen
ERLAND BAKKE
VG felt i PFU for saker om «kjendismanageren»:
– Sjelden jeg har lest noe så knusende
Flertall for kritikk.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Onsdag behandlet Pressens Faglige Utvalg (PFU) manager Erland Bakkes klage mot fem undersøkende artikler i VG om hans person og virke.
Etter en diskusjon der flere medlemmer sto på vippen, gikk flertallet i utvalget for å konkludere med fellelsen kritikk. Dette er en mildere fellelse enn brudd på god presseskikk.
Bakke klaget inn VG for brudd på hele 16 punkter i Vær varsom-plakaten. I diskusjonen var PFU-medlemmene skjønt enige om at dekningen var berettiget, men konsentrerte seg mest om omfanget og detaljnivået i sakene.
Diskusjonen kretset rundt VVP-punktet om «saklighet og omtanke i innhold og presentasjon».
Der hadde flere PFU-medlemmer kritiske kommentarer om artiklene, som tar for seg konflikter Bakke har hatt både i manageryrket og som privatperson.
– Sjelden har jeg lest noe så knusende. Det er ekstremt brutalt og utrolig detaljert, sa medlem for allmennheten Nina Fjeldheim.
Medlem for journalistene Gunnar Kagge syntes det var vanskelig å vurdere fellelse på omtanke-punktet, men innrømmet at han sto mellom «samlet vurdering» og fellelsen «kritikk».
– Å bli en sensurinstans er heller ikke vår oppgave. Men her slår de så hardt til mot en konkurrent. Det kan jo være skjerpende, sa Kagge, med henvisning til at VG selv eier managementbyrået Max Social.
Til slutt gikk flertallet av medlemmene for fellelsen kritikk. NRKs Stein Bjøntegaard, som ledet diskusjonen, var en av de som varslet dissens.
Nylige artikler
Mer Trump enn norske partiledere i Aftenposten
Er mediene virkelig for ukritiske til Trump?
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
TV 2: Dette gikk galt da Haaland-straffe ble erstattet med reklame
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Mest leste artikler
– ALFA står på trygg juridisk grunn
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket
Aldri har flere klaget på norsk presse