– Det er synd at det skal være så belastende for folk å stille opp i slike saker, sier Inge Alexander Gjestvang, leder i FRI.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
NRK slettet Facebook-innlegg etter sjikane mot transperson
– Trist at voksne mennesker ikke kan oppføre seg, sier redaktør.
Lørdag kveld måtte NRK slette Facebook-innlegget om transpersonen Martin Klingan Skjold. Grunnen var at det kom flere sjikanerende og ubehagelige kommentarer, skriver NRK.
NRK.no publiserte denne helgen en artikkel om 34-åringen, som har kjempet for å å få lov til å være mann. Da NRK delte artikkelen på Facebook, kom de negative tilbakemeldingene.
Degenerert, mentalt syk, ustabil og ekkel er blant ordene som skal ha blitt brukt i kommentarfeltet.
Flere personer skal ha tipset politiet om kommentarene, skriver NRK.
– Det er synd at det skal være så belastende for folk å stille opp i slike saker, sier Inge Alexander Gjestvang, leder i FRI - Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold, til NRK.
Han legger til at han ukentlig får meldinger om folk som sier de melder seg ut av sosiale melder og slutter å lese nettaviser fordi det er en for stor belastning
Gjestvang frykter at hatytringene skal bidra til hatmotivert vold.
– Det er trist at voksne mennesker ikke kan oppføre seg, sier Espen Olsen Langfeldt, redaktør i Nyhetsdivisjonen i NRK, til egen nettside.
– Det er ikke rom for sjikane på NRKs plattformer, enten det er gjennom sosiale medier eller våre egne kanaler, sier Langfeldt.
Nylige artikler
Amedias gravefond og KI-porno: Dette preger årets SKUP-rapporter
Svenskene om fraværende medier: – Selvbildet er så grandiost
Dette tjente norske journalister i 2025
Forhåndsdømt? Live-dekning, medietrykk og rettens arbeidsro
NRK-sjefen: – Vi vil levere mer, med litt mindre ressurser
Mest leste artikler
Skupet advokatbransjen prøvde å stoppe
NRK skal kutte 300-400 årsverk de neste fire årene
Dette tjente norske journalister i 2025
Svenskene om fraværende medier: – Selvbildet er så grandiost
Langer ut mot Dagbladets satser: – De burde skamme seg