Så langt er Facebook det eneste av de amerikanske nettigigantene som ikke har blitt formelt gransket for monopolistisk opptreden av EU.
Illustrasjonsfoto: Tony Avelar / AP / NTB
EU åpner monopolsak mot Facebook
Det skriver Financial Times.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
EU er i ferd med å starte en formell gransking av hvorvidt Facebook misbruker sin makt i markedet for rubrikkannonser på nett, skriver Financial Times.
Tjenestemenn i EU har allerede sendt ut spørreskjemaer til konkurrenter med spørsmål om hvorvidt Facebook skaper vridninger i markedet for rubrikkannonser ved å tilby tjenesten Marketplace gratis til sine 2 milliarder bruker, skriver avisen onsdag.
EU-kommisjonen vil granske påstander om misbruk av markedsmakt og om Facebook undergraver konkurrentenes annonsevirksomhet.
Så langt er Facebook det eneste av de amerikanske nettigigantene som ikke har blitt formelt gransket for monopolistisk opptreden. EU har tidligere satt i gang etterforskning av Microsoft, Amazon, Apple og Google.
Granskingen kan bli formelt satt i gang i løpet av de nærmeste dagene, men det jobbes fortsatt med å bestemme omfanget og tidsplanen, sier tre høyt plasserte kilder med direkte kjennskap til saken.
EU-kommisjonen ønsker foreløpig ikke å kommentere saken overfor Financial Times. Facebook har ikke kommet med noe umiddelbart svar på avisens henvendelse.
flh@ntb.noBilde: 3G3-WUmLLPM
Nylige artikler
Lucia-sjokk i flere redaksjoner
17 kjappe
NTB snur – nå slipper hun å betale
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Mest leste artikler
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper