– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker, sa FSBs talsperson Igor Kovalevskij til retten, ifølge russiske nyhetsbyråer.
Foto: Carlos Barria / Reuters / NTB
Russisk domstol stenger Metas virksomhet i landet
– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Oppdatert med avgjørelse fra domstolen.
En domstol i Moskva har besluttet å forby Metas virksomhet i Russland etter en forespørsel fra den russiske sikkerhetstjenesten FSB.
FSB ønsket Metas virksomhet stengt fordi selskapet «jobber mot russiske interesser».
Domstolen vurderte en tiltale om å erklære Meta, eierselskapet til Facebook, Instagram og WhatsApp, som en «ekstremistisk organisasjon».
– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker, sa FSBs talsperson Igor Kovalevskij til retten, ifølge russiske nyhetsbyråer.
Russland har siden invasjonen av Ukraina 24. februar blokkert tilgangen til både Facebook og Instagram i tillegg til Twitter.
10. mars opplyste Meta at plattformene ville tillate Facebook- og Instagram-brukere i enkelte land å oppfordre til vold mot russiske soldater, såframt det handler om invasjonen av Ukraina.
I retten sa en representant for Meta at selskapet nå hadde endret retningslinjene og at selskapet anså «russofobi og oppfordringer til vold mot russiske borgere som uakseptable».
Nylige artikler
Journalist tiltalt i alvorlig overgrepssak: – Sjokk og sinne
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Lucia-sjokk i flere redaksjoner
17 kjappe
NTB snur – nå slipper hun å betale
Mest leste artikler
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper