– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker, sa FSBs talsperson Igor Kovalevskij til retten, ifølge russiske nyhetsbyråer.
Foto: Carlos Barria / Reuters / NTB
Russisk domstol stenger Metas virksomhet i landet
– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Oppdatert med avgjørelse fra domstolen.
En domstol i Moskva har besluttet å forby Metas virksomhet i Russland etter en forespørsel fra den russiske sikkerhetstjenesten FSB.
FSB ønsket Metas virksomhet stengt fordi selskapet «jobber mot russiske interesser».
Domstolen vurderte en tiltale om å erklære Meta, eierselskapet til Facebook, Instagram og WhatsApp, som en «ekstremistisk organisasjon».
– Virksomheten til Meta er rettet mot Russland og dets væpnede styrker, sa FSBs talsperson Igor Kovalevskij til retten, ifølge russiske nyhetsbyråer.
Russland har siden invasjonen av Ukraina 24. februar blokkert tilgangen til både Facebook og Instagram i tillegg til Twitter.
10. mars opplyste Meta at plattformene ville tillate Facebook- og Instagram-brukere i enkelte land å oppfordre til vold mot russiske soldater, såframt det handler om invasjonen av Ukraina.
I retten sa en representant for Meta at selskapet nå hadde endret retningslinjene og at selskapet anså «russofobi og oppfordringer til vold mot russiske borgere som uakseptable».
Nylige artikler
MBL-spådom: Avisene kan måtte kutte en ekstra milliard
Gard Steiro går av som VG-sjef
Facebook innfører kvote: Nisjemediet får dele to lenker i måneden
Journalistopprør: Anklager om politisk styring i Amedia-eide B.T.
Ikke legg ned journalistikken om kjønn og likestilling
Mest leste artikler
Facebook innfører kvote: Nisjemediet får dele to lenker i måneden
TV 2 endret aldersgrense på Forræder-episode
NRK Sørlandet mister 10 prosent av redaksjonen
Kjære idioter
NRK om kuttene: – Ikke ren matematikk