Facebooks morselskap Meta har for andre gang på kort tid fått millionbot fra britiske konkurransemyndigheter.
Foto: Dado Ruvic / Reuters / NTB
Meta får ny millionbot i Storbritannia
Facebook-eieren «er skuffet» over avgjørelsen.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Facebooks morselskap Meta har for andre gang fått en millionbot fra det britiske konkurransetilsynet i forbindelse med oppkjøpet av GIF-plattformen Giphy.
Konkurransetilsynet (CMA) innledet etterforskning da oppkjøpsplanen ble kjent i juni 2020 og ga i oktober i fjor Meta en bot på nærmere 600 millioner kroner for manglende åpenhet.
CMA har siden konkludert med at oppkjøpet av Giphy vil kunne skade brukere av sosiale medier og britiske annonsører og har pålagt Meta å selge selskapet.
Den siste boten har Meta fått fordi selskapet har unnlatt å orientere CMA «på forhånd om viktige endringer i selskapets ledelse», noe de i henhold til britisk lovgivning er pålagt å gjøre. Boten er på 18 millioner kroner.
Meta «er skuffet» over avgjørelsen og kaller boten «problematisk» fordi den ifølge dem «skyldes at ansatte i USA frivillig har forlatt selskapet».
Nylige artikler
Kyrre Lien vinner Årets bilde
Kommunen slettet ordførerens e-post etter innsynskrav
17 kjappe
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
GD strammer inn på Facebook – åpner kommentarfelt på egne nettsider
Mest leste artikler
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
Lungelegen om Mette-Marit-pressemøte: – Ble tilpasset når jeg hadde tid
Vårt Land sa nei til MIFF-annonse: – Der går det en grense
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk