Maria Ressa blir intervjuet utenfor rettslokalene i dag.
Foto: Eloisa Lopez / Reuters / NTB
Kritisk journalist på Filippinene anklages for skattefusk
– Man må betale en høy pris for å fortelle sannheten for tiden.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den filippinske journalisten Maria Ressa må i retten og forsvare seg mot anklager om skattefusk. Mange ser saken som myndighetens jakt på uavhengige medier.
Den tidligere CNN-journalisten er prisbelønnet for sin kritiske journalistikk. Hun er grunnlegger av og leder for nyhetstjenesten Rappler, og er også en kjent kritiker av president Rodrigo Duterte.
Ressa har gått hardt ut mot hans omdiskuterte krig mot narkotika, som har ført til at tusenvis av mennesker er drept av sikkerhetsstyrker.
Nå er Ressa og firmaet Rappler Holdings beskyldt for skatteunndragelser.
Ressa mener at saken mot henne er en reaksjon på hennes kritikk av Duterte.
– Man må betale en høy pris for å fortelle sannheten for tiden, sa Ressa til journalister etter at hun hadde tilbrakt over to timer i vitneboksen.
Menneskerettsorganisasjoner mener saken er det samme som statlig forfølgelse av uavhengige medier.
I fjor ble det kjente kringkastingsfirmaet ABS-CBN tvunget av lufta etter at det ikke fikk fornyet sine lisenser. Det skjedde etter at Duterte personlig hadde lovet å stenge ABS-CBN etter at de angivelig ikke hadde publisert hans valgkampreklamer før presidentvalget i 2016.
Nylige artikler
Nektes pressestøtte på grunn av adressen: – Veldig merkelig
Aller Media kjøper 30 prosent av Subjekt
NRKs Fredrik Tombra forlenger oppholdet i Ukraina
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
Stat&Styring avvikles
Mest leste artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur