– Forbudet er innført for å hindre at velgerne blir påvirket mens stemmingen pågår, og det er ment til å sikre at valget går rolig og ordentlig for seg, sier Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
Foto: Naina Helén Jåma / NTB
Ingen medier brøt valgloven
I 2015 fikk NRK 300.000 kroner i bot.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Mediene har ikke lov til å offentliggjøre valgresultat eller valgdagsmålinger før klokka 21 på valgdagen. Det gjorde de heller ikke.
Medietilsynet fant ingen brudd på valgloven under valgdagene søndag 12. og mandag 13. september.
– Forbudet er innført for å hindre at velgerne blir påvirket mens stemmingen pågår, og det er ment til å sikre at valget går rolig og ordentlig for seg, sier Hanne Sekkelsten, direktør for juridisk og regulatorisk avdeling i Medietilsynet, i en pressemelding.
Siste brudd på regelverket var i 2015, da NRK og Svelviksposten fikk bøter på henholdsvis 300.000 og 50.000 kroner, for å ha offentliggjort prognoser og resultater for tidlig.
Nylige artikler
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
17 kjappe
iTromsø er årets mottaker – nå avvikles Anne Jacobsens minnepris
20 år etter vet vi fremdeles ikke hvem som sto bak drapet
Har analysert Watch Media: – Synes det er spesielt
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Jørgen Gilbrant fjernet Altinget-vits fra Facebook
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro