Jan Dahle døde fredag
Anerkjent rockejournalist er død
Den anerkjente musikkjournalisten og fotografen Jan Dahle døde fredag, 54 år gammel.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Jan Dahle har vært en sentral bidragsyter i Scream Magazine siden oppstarten i 1990. Han var også involvert i fanzinen Streetfighter noen år tidligere, og han hadde en egen musikkblogg – Rock'n' Roll Dreams.
Til Dagbladet sier grunnlegger av Scream Magazine, Frode Øien, at Dahle nøt stor respekt i det norske musikkmiljøet.
– Han var så utrolig dyktig. Han kunne ikke bare hardrock og metal, men musikk generelt. Han var utrolig kunnskapsrik og seriøs, sier Øien.
Dahle var et kjent ansikt i det norske rockemiljøet og på konsertscener i over 30 år, og hylles av en samlet norsk rockebransje.
«Den norske rockescenen blir aldri den samme uten deg. Du var en engel som vil bli dypt savnet», skriver Dag Ingebrigtsen på sin Facebook-side. Også Ingebrigtsens tidligere musikerkolleger i TNT hyller den avdøde musikkjournalisten.
Heavymetal.no skriver at «Vi har mistet en av de virkelig genuint gode skribentene, som var like opptatt av å oppdage nye fete band som å dokumentere heltene han fulgte i tiår etter tiår».
Nylige artikler
Redaksjonen betalte da Dagbladet-profilene fikk hårtransplantasjon
KI er journalistenes Viagra
Nektes pressestøtte på grunn av adressen: – Veldig merkelig
Aller Media kjøper 30 prosent av Subjekt
NRKs Fredrik Tombra forlenger oppholdet i Ukraina
Mest leste artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
NRKs Fredrik Tombra forlenger oppholdet i Ukraina
Nektes pressestøtte på grunn av adressen: – Veldig merkelig