Den tidligere Elle-journalisten E. Jean Carroll (i midten) på vei inn i domstolen i Manhattan tirsdag.
Foto: Seth Wenig / AP / NTB
E. Jean Carroll
Journalist hevder Trump har påført henne «betydelig smerte og lidelse»
USAs tidligere president Donald Trump er av skribent E. Jean Carroll anklaget for en voldtekt på 1990-tallet. Tirsdag startet den sivile rettssaken mot ham.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
USAs tidligere president Donald Trump er av skribent E. Jean Carroll anklaget for en voldtekt på 1990-tallet. Tirsdag startet den sivile rettssaken mot ham.
Carroll møtte tirsdag opp i rettssalen i en føderal domstol på Manhattan. Hun har anlagt søksmål mot Trump og anklaget ham for å ha voldtatt henne i et prøverom på varemagasinet Bergdorf Goodman på Manhattan sent i 1995 eller tidlig i 1996.
Trump har avvist anklagene flere ganger, blant annet i 2019. Fem måneder senere saksøkte hun ham for ærekrenkelse.
I et innlegg den tidligere presidenten skrev på plattformen Truth Social i oktober i fjor, kalte Trump anklagene for «svindel» og «løgn». For dette saksøkte Carroll Trump nok en gang for ærekrenkelse.
Carroll krever erstatning fordi hun mener ekspresidenten har påført henne «betydelig smerte og lidelse, vedvarende psykologiske skader og invadering av privatlivet hennes».
Den sivile rettssaken startet tirsdag med juryutvelgelse, og det er ventet at den vil ta en til to uker. Trump har sagt at han ikke kommer til å møte opp, mens Carroll har sagt at hun vil være til stede i rettssalen hver dag.
Nylige artikler
Kunstneraksjon med refs til Medietilsynets KI-bruk
Statskanalens støttehjul
Unge menn mener alternative medier tilfører viktig informasjon
Flertallet mener journalister påvirkes av egne politiske standpunkter
Helse Nord, opptakene som tok slutt og skandalen som forsvant ut i intet
Mest leste artikler
Pulte rundt i alle mediehus denne uka
Se og Hør tok bilde i NRK-legendes begravelse – klaget inn til PFU
Historisk PFU-nekt: Nå er saken sendt til Norsk Redaktørforening
Var bekymra for om Shada-saka ville bli publisert
Skulle til USA-VM for Dagbladet: Fikk ikke visum