Støttespillere til WikiLeaks-grunnlegger Julian Assange utenfor rettslokalet i London 20. april. Domstolen besluttet å overlate utleveringssaken til innenriksminister Priti Patel.
Foto: Alastair Grant / AP / NTB
Reportere uten grenser ber igjen om at Assange ikke utleveres til USA
Ber også om at han umiddelbart løslates fra fengsel.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Storbritannia må ikke utlevere Wikileaks-gründer Julian Assange til USA, ber presseorganisasjonen Reportere uten grenser (RFS).
RFS viser til hensynet til pressefriheten og ber også om at Assange umiddelbart løslates fra fengsel.
I et åpent brev til Storbritannias innenriksminister Priti Patel ber de henne om å avvise USAs utleveringsbegjæring. Brevet er signert av i alt 19 organisasjoner, deriblant Norsk PEN.
Blir Assange utlevert, risikerer han å bli dømt til opptil 175 års fengsel for å ha lekket hemmeligstemplet informasjon om blant annet USAs krigføring i Irak.
I løpet av knapt to uker må Patel ta en beslutning om hvorvidt Assange skal utleveres, men han kan fortsatt anke avgjørelsen til høyesterett.
Assange har sittet innesperret i høysikkerhetsfengselet Belmarsh utenfor London siden 2019. Før dette tilbrakte han sju år i Ecuadors ambassade i London i frykt for å bli utlevert til Sverige, der han tidligere var siktet for overgrep mot to kvinner, og derfra til USA.
Nylige artikler
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
TV 2: Dette gikk galt da Haaland-straffe ble erstattet med reklame
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket
Mest leste artikler
Aldri har flere klaget på norsk presse
– ALFA står på trygg juridisk grunn
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken