«Jeg har ofte vært sintere enn jeg er nå. Men jeg har aldri noen gang vært så sint på egne vegne som dette», skriver Anne Holt.
Foto: Ole Gunnar Onsøien / NTB
Klassekampen intervjuet «feil» Anne Holt
– Jeg er fly, hoppende, knusende, drepende forbanna, fastslår krimforfatteren.
«I dag har Klassekampen trykket et falskt intervju av meg», skriver forfatter og jurist Anne Holt på Facebook (i et innlegg som senere ble slettet).
Hun fortsetter:
«FALSKT, i betydningen
1) journalisten har aldri snakket med meg
2) opplysningene i artikkelen er gale
3) jeg blir fritt sitert med sitatstrek og det hele om ting jeg ikke mener, ikke tenker og aldri har gitt uttrykk for.»
Saken ble først omtalt av Dagbladet.
I artikkelen «Online i urtida», publisert i kulturseksjonen i dagens Klassekampen, er Holt en av flere kilder som er kontaktet i forbindelse med at @online.no-adresser ikke lenger vil være gratis.
I intervjuet er Holt blant annet sitert på:
«Det er så frustrerende at man ikke har lyst til å være her lenger. Jeg ser bare fram til enden.»
Dette har fått krimforfatter Holt til virkelig å rase:
«Jeg har ofte vært sintere enn jeg er nå. Men jeg har aldri noen gang vært så sint på egne vegne som dette. Jeg er fly, hoppende, knusende, drepende forbanna.»
Etter å ha kontaktet ansvarlig redaktør i Klassekampen, Mari Skurdal – og journalisten som har byline på saken, kommer det fram hva som har skjedd. Journalisten har ringt og intervjuet feil Anne Holt. Altså en person med samme navn som forfatteren.
– Dette er jo flaut, men vi må rette opp i det etter beste evne. Vi må rette opp i saken og skrive en skikkelig rettelse i papiravisa på mandag, slik at ingen skal tro at dette er forfatteren Anne Holt som har snakket med oss, sier Skurdal til Dagbladet.
Klassekampen-redaktøren legger til:
– Så er dette en påminnelse til oss og andre journalister om å alltid forsikre seg om at du snakker med riktig person.
Artikkelen er fjernet fra nettutgaven til Klassekampen, men er fremdeles tilgjengelig i e-avisen.
Nylige artikler
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären
20 påske-SPESIAL-kjappe
Frilansere trenger mer enn fellesskap
Mest leste artikler
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år