Ifølge Maria Zakharova i russisk UD har USA også nektet russiske journalister visum eller forlengelse av visum
Foto: Reuters / NTB
Pressefrihet
Russland truer med å kaste ut amerikanske medier
Russisk UD truer med å trekke tilbake akkrediteringen til amerikanske journalister i landet dersom USA gjør det samme med russiske journalister.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Mandag ble representanter for amerikanske medieorganisasjoner i Moskva kalt inn på teppet i russisk UD, der departementets talskvinne Maria Zakharova overbrakte advarselen.
Den statlige russiske TV-kanalen RT er utestengt av amerikanske kabel- og satellittoperatører, og Youtube har blokkert mange andre russiske kanaler, inkludert dem som har sendt Zakharovas ukentlige pressekonferanser.
Ifølge Zakharova har USA også nektet russiske journalister visum eller forlengelse av visum, og enkelte har måttet gjennomgå lange avhør på flyplasser i USA.
– Hvorfor i all verden skal vi finne oss i dette? Hvis de vil ødelegge våre mediers handlingsrom, så vil vi gjøre det samme med deres, sier hun.
Nylige artikler
20 påske-SPESIAL-kjappe
Frilansere trenger mer enn fellesskap
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Ansvaret stopper ikke ved skyens kant
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Mest leste artikler
TV 2-kommentatoren etter Høiby-saken: – Har en bismak
Niklas Kokkinn-Thoresen blir sjefredaktør i Se og Hør
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Danby Choi etter TikTok-møte: – Problemet er løst!