Innfører fengselsstraff for «falske nyheter» om det russiske militæret
Kan straffes med 15 års fengsel.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den russiske nasjonalforsamlingen har vedtatt at de som sprer «falske nyheter» om det russiske militæret, kan straffes med opp til 15 års fengsel.
Ifølge en uttalelse fra underhuset i nasjonalforsamlingen fredag innebærer vedtaket at de som med overlegg sprer falsk informasjon om Russlands væpnede styrker, kan straffes med enten bøter eller fengsel, skriver nyhetsbyrået Reuters.
Et kriterium for å bli straffet er at «den falske informasjonen» får «alvorlige konsekvenser».
Russiske myndigheter har de siste dagene lagt strenge begrensninger på mediene når det gjelder omtalen av russiske styrkers handlinger i Ukraina. Ord som invasjon og krig er forbudt, i stedet skal det omtales som en militær spesialoperasjon.
Flere liberale medier har de siste dagene blitt stengt, deriblant den liberale radiokanalen Ekho Moskvy.
Nylige artikler
Journalistisk FOMO og sutring
Rasende nyhetssjef: – De har skremt folk til å signere dårlige sluttavtaler
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Eikernytt fyller 20 år – nå vil redaktøren selge avisa
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk
Mest leste artikler
Var alt Harald gjorde helt konge – og når er det greit å snakke stygt om de døde?
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Venter på beskjed: – Det er trist
Brutalisering av arbeidslivet