Ledige stillinger:
PODKAST-EPISODER:
KORTE VIDEOER:
- Siste
- Mest lest
Lover beklagelse overfor fornærmet jente.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Journalisten har de siste dagene skrevet om en Dagsrevy-reportasje der NRK unnlot å opplyse at en rumensk kvinne er dømt for medvirkning til barnevoldtekt av sin egen datter.
NRK innrømmet i helgen at det var en feil å ikke nevne at romkvinnen er dømt for medvirkning til voldtekt. Etter at det mandag ble kjent at Dagsrevyen klages inn til PFU, går NRK nå enda lenger i å beklage innslaget.
Mandag kveld kom NRK med en uttalelse, hvor nyhetsredaktør Stein Bjøntegård skriver at NRK har foretatt en grundig gjennomgang av reportasjen og fakta i saken.
På det grunnlaget har statskanalen konkludert med at reportasjen gir feil inntrykk av faktum i saken.
– Vi er enige om at reportasjen slik den framstår ikke skulle blitt sendt. Dagsrevyen vil også beklage framstillingen reportasjen fikk overfor den fornærmede jenta, heter det i uttalelsen.
Det var Dagsrevy-anker Nina Owing som lørdag 12. januar introduserte reportasjen som er laget av reporter Runar Henriksen Jørstad. Owing har fått med seg de mange reaksjonene på saken:
– Det var kraftig diskusjon rundt saken. Jeg var kritisk, og er glad for at ledelsen beklager at den ble sendt, sier Owing.