Pressens Faglige Utvalg
PFU: Blikk brøt god presseskikk med debattinnlegg
Skulle gitt adgang til samtidig imøtegåelse.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Da Pressens Faglige Utvalg (PFU) behandlet klage fra Christina Ellingsen mot Blikk, konkluderte de med bred enighet at Blikk hadde brutt god presseskikk.
Blikk brøt Vær varsom-plakaten på punkt 4.14, som handler om at de som utsettes for sterke beskyldninger skal få adgang til samtidig imøtegåelse før publisering.
Ellingsens klage gjaldt to innlegg publisert i Blikk.
Kun ett av innleggene utløste Ellingsens rett til samtidig imøtegåelse, mente PFU.
I PFUs vedtatte uttalelse noterer utvalget seg at innlegget inngår i en svært polarisert løpende debatt, der klager har fått komme offentlig til orde med sitt syn.
«Samtidig merker utvalget seg at klager her blir utsatt for konkrete og sterke beskyldninger som gjelder potensielt straffbare forhold. Selv om det skal være ekstra høyt under taket i løpende debatt, går det en grense også her: Når anklagene er særlig sterke, konkrete og personlige, som her, utløses også retten til samtidig imøtegåelse på meningsplass.»
Videre:
«Utvalget understreker at ansvaret for å innhente samtidig imøtegåelse før publisering, gjelder for hvert enkelt medium som publiserer beskyldningene, uavhengig hva andre måtte gjøre. Det hjelper altså lite at andre medier har gitt klager spalteplass, når Blikk ikke selv har tilbudt klager samtidig imøtegåelse, jf. VVP 4.14. Et tilbud om tilsvar i etterkant er heller ikke tilstrekkelig til å veie opp for det manglende tilbudet om samtidig imøtegåelse i forkant av publiseringen [...]».
Nylige artikler
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Problemet er ikke mengden kongestoff, men hva som skjer med det offentlige ordskiftet
Mest leste artikler
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk