Onsdagens møte i Pressens Faglige Utvalg, før dørene ble stengt.
Foto: Marte Vike Arnesen
Pressens Faglige Utvalg
PFU: Publiserte personlige opplysninger som ikke var relevante for saken
Harstad Tidende brøt god presseskikk.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Harstad Tidende har brutt god presseskikk, konkluderte Pressens Faglige Utvalg (PFU) på onsdagens møte i en sak som ble behandlet bak lukkede dører.
Avisen ble felt på to punkter i Vær varsom-plakaten for artikkelen «Far og sønn dømt til fengsel etter at de tente på sitt eget hus».
PFU kom fram til at avisen i sin omtale av rettssaken publiserte personlige opplysninger som ikke var relevante for saken og som påførte mannen unødige belastninger.
Utvalget mente også at avisen ikke hadde grunnlag for å slå fast at mannen var medeier av huset som brant.
Konklusjonen ble derfor at Harstad Tidende har brutt god presseskikk på punktene 3.2 og 4.3 i Vær varsom-plakaten.
Det første punktet pålegger mediene å vise respekt for menneskers privatliv, og ikke fremheve personlige og private forhold når dette er saken uvedkommende. Mens punkt 3.2 handler om kontroll av opplysninger.
Nylige artikler
Skal Facebook endelig frigjøre mediene fra lenkene?
Steiro om dei «verste» journalistane: – Likar dei eigentleg best
DN-journalistene fikk ikke bruke Epstein-tekst
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
NJ-støtte til journalistkonferanser skal «nedjusteres over tid»
Mest leste artikler
Facebook innfører kvote: Nisjemediet får dele to lenker i måneden
Se og Hør var nær å avsløre norsk Epstein-kobling i 2012
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
Gard Steiros avgang passet perfekt inn i Journalistens strategi
NRK Sørlandet mister 10 prosent av redaksjonen