Marina Ovsjannikova er nå tiltalt for å ha spredt falsk informasjon om Russlands væpnede styrker
Foto: Reuters / NTB
Pressefrihet i Russland
Protesterte mot krigen – nå er hun etterlyst
Marina Ovsjannikova er oppført på Russlands liste over ettersøkte personer.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Årsaken skal være at Marina Ovsjannikova angivelig har brutt betingelsene for husarresten hun er satt imens hun venter på å bli stilt for retten.
Husarresten varer fram til 9. oktober. Mandag opplyste advokaten hennes, Dmitrij Zakhvatov, at hun er på listen over ettersøkte fordi hun ikke befinner seg der hun skulle vært. Han sier også at det kommer flere opplysninger senere.
Ovsjannikova, som er tidligere redaktør i den russiske statskanalen, skapte overskrifter verden over da hun midt under en nyhetssending stilte seg opp med en plakat der det sto «Nei til krig».
I juli aksjonerte hun igjen ved å stille seg opp i nærheten av Kreml med en plakat der det sto «Putin er en morder. Soldatene hans er fascister».
Hun er nå tiltalt for å ha spredt falsk informasjon om Russlands væpnede styrker, noe som betyr at hun risikerer ti års fengsel hvis hun blir kjent skyldig.
Nylige artikler
Schibsted: Ikke endret syn på OpenAI-samarbeidet
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären
20 påske-SPESIAL-kjappe
Mest leste artikler
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären
Watch Media har tapt over 100 millioner på fem år
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør