Frykter ny modell kan svekke DB Medialab
I forslaget til ny organisasjonsmodell i Dagbladet rykker nettredaktøren et trinn ned. De ansatte frykter dette vil svekke nettavdelingens posisjon.
I den nye organisasjonsmodellen er det tegnet inn tre redaktører under sjefredaktør Anne Aasheim: én for nyhet, én for kultur og én for teknologi. På mange hold i DB Medialab vekker det oppsikt at nettredaktøren ikke er inkludert, men i stedet skal rapportere til nyhetsredaktøren.
Teknisk koordinator Tor Kristian Flage ønsker ikke å uttale seg om mulige redaksjonelle konsekvenser, men ser en fare for at innovasjonskraften i bedriften kan svekkes hvis forslaget til den nye modellen blir vedtatt.
Overrasket over skissen
– Utviklingsavdelingen jobber tett opp mot redaksjonen, og med lengre vei til beslutning, kan det bli vanskeligere å få gjennomført ting, sier Flage. Han er utviklingsavdelingens ansatterepresentant i DB Medialabs styre, og innrømmer at han er overrasket over skissen hvor nettredaktøren legges under nyhetsredaktøren.
– Men det er viktig å presisere at dette er en skisse til et forslag som først skal diskuteres. De ansatte har så langt ikke fått noe klart svar på hvordan modellen skal tolkes, og før vi har det er det derfor vanskelig å si noe mer konkret om den nye organisasjonsmodellen.
Delt syn i redaksjonen
Offisielt begrunnes forslaget, hvor nettredaktøren legges under nyhetsredaktøren, med at sterkere integrering skaper synergigevinster. Men ifølge kilder i Dagbladet handler det også om at ledelsen i Dagbladet mener at nettet har vært litt ustyrlig og umodent og derfor trenger litt fastere styring.
Journalist Astrid Meland, redaksjonens ansatterepresentant i styret, bekrefter at det er delte meninger om den nye organisasjonsmodellen i redaksjonen. Derimot mener hun at «styringsbehovargumentet» er en gammel diskusjon som ikke lenger er så aktuell som den kanskje en gang var.
– Vi har fått oppgitt synergigevinsten som bakgrunn til det nye forslaget, og det er det vi forholder oss til. Men hvordan dette vil fungere er det ulikt syn på i redaksjonen og noe vi vil debattere, sier Meland. At det betyr en svekkelse av nettet at nettredaktøren skal rapportere til nyhetsredaktøren, mener hun foreløpig er uklart.
– Vi er litt usikre på hva det i praksis vil bety. Det kan se ut som nyhetsredaktøren får en ekstremt stor oppgave, så kanskje blir det uansett ikke noen stor praktisk forskjell? Dessuten vil det selvsagt være avhengig av hvem som blir nyhetsredaktør, sier Meland.
Ønsker ikke kommentere kritikk
Sjefredaktør Anne Aasheim ønsker ikke å kommentere kritikken mot den nye organisasjonsmodellen.
– Vi er nå midt i en prosess hvor vi skal se på de ulike tiltakene. Det skal vi bruke desembermåned på, og jeg ønsker derfor ikke å kommentere enkeltsaker blant tiltakene som skal vurderes, sier Aasheim.
– Men har du forståelse for at noen mener at den nye modellen vil svekke innovasjonskraften?
– Uavhengig av modell, kan vi selvsagt ikke velge en løsning hvor innovasjonskraften svekkes. Men det er også alt jeg kan si nå, svarer Aasheim.