Marit Christensen døde natt til fredag, opplyser familien til NRK. Her er hun i 2013 i forbindelse med lanseringen av boken «Moren. Historien om Wenche Behring Breivik».
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Tidligere NRK-journalist Marit Christensen er død
Den tidligere NRK-korrespondent er død, 73 år gammel, opplyser familien til NRK.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Marit Christensen døde natt til fredag på Ullevål sykehus etter kort tids sykdom, sier familien til NRK.
Christensen var journalist, programleder og forfatter, men er for de fleste mest kjent som NRKs Moskva-korrespondent med kallenavnet «Moskva-Marit».
Christensen startet i NRK i 1977. Hun jobbet med nyheter og politikk før hun i 1984 tok over for Hans-Wilhelm Steinfeld og ble kanalens første kvinnelige Moskva-korrespondent. Stillingen hadde hun fram til 1989.
– Dette var en veldig trist melding å få. Jeg husker hennes som en musikalsk dame, og ei som var fantastisk flink i russisk, sier Steinfeld.
Christensen har skrevet flere bøker, blant annet det «Moren», et omdiskutert portrett av moren til Anders Behring Breivik, Wenche.
Årsaken til dødsfallet er ikke kjent. De siste årene har hun slitt med hjertet og har hatt to hjerteinfarkt. Det siste utviklet seg til hjertesvikt.
I et portrettintervju med VG i mars sa hun at hun slet med å bli gammel og være syk samtidig.
– Det er ikke greit å bli gammel og syk. Gammel er greit nok. Men ikke syk samtidig. Det anbefaler jeg ingen, sa hun.
Nylige artikler
Varsler comeback for Tut og mediekjør
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
Mest leste artikler
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen