
Trygve Slagsvold Vedum mener endringene i distriktssendingene er starten på sentralisering av NRK
Korte saker og hendelsesnyheter svekker distriktssendingen, sier SP-lederen.
Senterpartileder Trygve Slagsvold Vedum er blant flere kritiske røster til NRKs omlegging av distriktssendingene. Tidligere har distriktskontorene hatt to sendinger av 15 og 5 minutter. I dag består tilbudet av tre 5 minutter lange sendinger.
Partilederen sier til Dagbladet at mens det før var åpning for å kunne gå i dybden i den lange sendingen, blir det nå veldig kort og flere hendelsesnyheter. Det mener han svekker sendingen i seg selv.
Vedum ser på dette som en start på ytterligere sentralisering av NRK.
- I forrige periode ble distriktskontorene tappet for ressurser. Det er forståelig at det er kamp om ressursene i NRK, men over tid er jeg sikker på at det kommer til å bli et argument at man kan produsere de korte snuttene med færre folk og færre lokaliteter, sier Vedum til Dagbladet.
Distriktsdirektør Grethe Gynnild-Johnsen avviser det er snakk om en nedbygging av nyhetsdekningen i distriktene.
– Vi trenger å prioritere krefter til mer kvalitetsjournalistikk på alle plattformer dersom vi skal stå fram i en global konkurranse, sier hun til Dagbladet.