Jon Henrik Larsen møter i Borgarting lagmannsrett tirsdag og onsdag denne uka. Bildet er fra forrige rettsrunde.
Foto: Morgane Fauconnier
Redaktøren i Salangen-Nyheter i retten igjen
Ankesak opp for lagmannsretten.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Tirsdag møter Salangen-Nyheter-sjef Jon Henrik Larsen igjen i retten:
Larsen anket avgjørelsen fra Oslo tingrett, der han ikke fikk medhold til å omgjøre et vedtak om tilgangen til brukerstyrt personlig assistent (BPA).
Larsen, som har autisme, argumenterer for at han er avhengig av at assistenten kan bistå ham i arbeidet med mediehuset han har bygget opp på Sjøvegan. Men i dommen støttet tingretten statens syn om at «bistandsbehov i tilknytning til arbeid» ikke gir grunnlag for krav på BPA.
Denne uka går ankesaken opp for Borgarting lagmannsrett.
– Jeg synes det er veldig bra at saken prøves for lagmannsretten, da dommen i tingretten hadde flere feil med seg. Jeg håper at flere dommere og mer faglighet juridisk nå kan gjøre at saken blir mer riktig belyst og gått igjennom, skriver Larsen til Journalisten.
– Jeg gir meg ikke, jeg har behov for BPA for å kunne fungere i hverdagen og være likestilt med andre mennesker til å gjøre oppgaver og aktiviteter, som jeg ikke kan på alle områder på grunn av min autismediagnose, skriver Larsen.
Saken er berammet for tirsdag og onsdag i ankedomstolen.
Nylige artikler
Inviterer frilansarar og vaskepersonell
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Ble arrestert i Qatar – nå beklager FIFA
Filter Nyheter-redaktør fikk medhold: Statsadvokaten endrer begrunnelse
Jeg drømmer om en brun, grå og grønn jul
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Ble arrestert i Qatar – nå beklager FIFA
Dagbladet endrer forsiden
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?