Kommentarfelt
Er innstilt på å tape trafikk etter å ha stengt for Facebook-kommentering
Ny sosiale medier-strategi i danske DR.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Tonen er for grov, derfor stenger DR Nyheder muligheten for å kommentere under alle artikler nyhetsredaksjonen deler på Facebook, skriver danske Journalisten.
– Argumentet mot er alltid at det hindrer demokratisk samtale og debatt. Men det har ingenting med demokratisk debatt å gjøre at noen kaller meg hore i en kommentar, sier DR-programleder Kathrine Abrahamsen til det danske fagbladet.
Kommentarfeltet vil bli stengt på alle artikler som deles fra DR Nyheder og DR Politik, mens Facebook-sidene til sport, vær og disktrikskontorene ikke vil være omfattet av endringene.
DR regner med at lukkingen vil medføre mindre trafikk fra Facebook.
DR Nyheder vil også slutte å lage innhold spesifikt for sosiale medier. Det inkluderer alle sosiale medier, ikke kun Facebook.
Målet med sistnevnte er mer fokus på egne plattformer.
– Vår ambisjon er å bruke våre journalistiske krefter til å produsere innhold til våre egne plattformer og ikke innhold eller aktiviteter på Facebook, sier ledende redaksjonssjef Anders Emil Møller i DR til danske Journalisten.
NRK har valgt en annen strategi enn den danske rikskringkasteren.
I en periode etter krigsutbruddet i Ukraina stengte NRK Nyheter muligheten til å kommentere under artikler som ble delt på Facebook, noe som ble begrunnet med omprioritering av ressurser internt. I ettertid har imidlertid NRK Nyheter, NRK Sport og NRK P3 valgt å slette sine Facebook-sider.
Nylige artikler
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Problemet er ikke mengden kongestoff, men hva som skjer med det offentlige ordskiftet
Mest leste artikler
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk