Advokaten John Christian Elden representerer gruppen med norske jøder som krever at Israel-tiraden får konsekvenser.
Foto: Terje Pedersen / NTB
Krever at NRK suspenderer programleder
Mener NRK-innslag om Israel må få konsekvenser.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Israel-tiraden i NRK-programmet «Shaun på P13» i februar må få konsekvenser, mener en gruppe norske jøder. NRK sier saken er ferdig behandlet.
Gruppen på 10-15 jøder ønsker at NRK skal suspendere journalisten, skriver Dagen.
– Det som NRK publiserte og som de har lagt seg flate for og beklaget, var dehumaniserende og antisemittisk og må få konsekvenser, skriver gruppens advokat, John Christian Elden, i en epost.
I radioprogrammet langet programleder Shaun Henrik Matheson ut mot Israel, blant annet i forbindelse med koronavaksinen, og vitset med at det nesten var som om at han ønsket at koronavaksinen ikke virket i Israel.
Elden anfører at Mathesons uttalelser er problematiske sett i lys av straffelovens bestemmelse om hatefulle ytringer. NRK er uenig i tolkningen, og skriver videre at det anser saken ferdig behandlet fra NRKs side.
Kringkastingsrådet ga NRK kraftig kritikk for innslaget. Rådet fikk over 500 klager i forbindelse med sendingen.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter
Hvis det er offentlig, hvorfor holder du det skjult for meg?