Dmitrij Muratov under utdelingen av Nobels fredspris i Oslo rådhus.
Foto: NTB
Novaja Gazeta stanser publisering
Uavhengig avis legger ned arbeidet.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den russiske avisa Novaja Gazeta, ledet av fredsprisvinner Dmitrij Muratov, stanser all publisering.
Det melder avisa selv på sine nettsider.
Etter en ny advarsel fra det russiske medietilsynet stanser avisa publisering til Russlands «spesielle operasjon» i Ukraina er over, står det i en kortfattet beskjed.
Russiske myndigheter har strammet inn ytringsrommet og blant annet gjort det strengt straffbart å spre «falsk informasjon» om invasjonen av Ukraina, som i Russland omtales som en «spesiell militær operasjon».
Avisen slettet tidligere i måneden alt innhold om Russlands krigføring i Ukraina, med henvisning til en ny medielov som gjør det straffbart å publisere det Kreml til enhver tid definerer som «falske nyheter», skriver NTB.
Muratov opplyste da at avisen ville pålegge seg selv «militær sensur», men fortsette å dekke andre saker.
Avisen har siden fått to advarsler fra det russiske medietilsynet Roskomnadzor, og velger nå å stanse all publisering både på papir og nett.
Muratov kunngjorde nylig at han ville auksjonere bort nobelmedaljen og bruke inntektene til hjelpe sårede og syke barn blant krigsflyktningene fra Ukraina.
– Novaja Gazeta og jeg har bestemt oss for å donere Nobels fredsprismedalje for 2021 til det ukrainske flyktningfondet. Det er allerede over 10 millioner flyktninger i Ukraina, skrev han.
Nylige artikler
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement