Joachim Førsund og Sigurd Øygarden Flæten tar imot prisen for Årets dokumentar-podkast. I år er Førsund nominert til Årets podkastprogramleder.
Joachim Førsund og Sigurd Øygarden Flæten tar imot prisen for Årets dokumentar-podkast. I år er Førsund nominert til Årets podkastprogramleder.

Best i Norge på radio og podkast: Her er de nominerte til Prix Radio 2020

Klart for koronatilpasset show.

Publisert Sist oppdatert

Fredag 30. oktober deles radioprisene Prix Radio ut - og i dag ble finalistene offentligjort.

– Vi er utrolig glade for at vi klarer å få gjennomført Prix Radio i år. Radioen har stått sterkt og økt lyttertall og lyttertid under korona-pandemien. Derfor er hyggelig at vi nå kan kåre og hylle noen av hverdagsheltene i norsk radio, som informerer og underholder døgnet rundt, sier Morten Scott Janssen, leder i hovedjuryen og daglig leder for Radiodager, til Radiodagers nettside.

Det er under de årlige Radiodager at Prix Radio-prisene normalt deles ut, men i år er det smittevern som gjelder, og Prix Radio blir et digitalt prisshow.

Det skal deles ut 23 priser.

Dette er de nominerte:

Årets radiokanal:

  • Nea Radio
  • NRK P2
  • P4 Lyden av Norge
  • Radio Norge

Årets lokalradio:

  • Radio 102
  • Studentradioen i Bergen
  • Radio Nova
  • 1FM Molde
  • Nea Radio

Årets podkast:

  • Oppdatert – NRK
  • Jan Thomas og Einar blir venner – Plan B
  • Hele Historien – NRK
  • Friminutt – NRK
  • Nålebyen – Bergens Tidene

Årets programleder(e), musikkdrevet radio:

  • Jørn Kaarstad – Radio Rock
  • Arianrhod Engebø – NRK P3
  • Jonas Bergløv – NRJ
  • Even Rognlien – P4
  • Torkil Torsvik – Radio Rock

Årets programleder(e), verbaldrevet radio:

  • Bjørn Faarlund, Marte Kaasa Arntsen og Øystein Røe Larsen – P4s Radiofrokost
  • Ellen Flå og Odd Rune Wolden, God morgen Trøndelag, NRK P1
  • Michael Andreassen – P4
  • Siri Kristiansen, Siri og de gode hjelperne – Radio Norge
  • Halvor Johansson, Olav Svarstad Haugland og Henrik Overaa Bjørnson, Stå Opp! – Radio Rock

Årets morgenflate:

  • God morgen Trøndelag – NRK P1
  • Nyhetsmorgen – NRK P2
  • P4s Radiofrokost – P4
  • Vinylmorgen – Radio Vinyl
  • Stå opp! – Radio Rock

Årets sendeflate:

  • Alex Rosèn Show – Radio Rock
  • Misjonen – P4
  • Siri og de gode hjelperne – Radio
  • Norge Landsmøte – NRK P1
  • Ettermiddag – Radio 3, 16

Årets aktualitetsprogram:

  • Dagens – NRK P1
  • Dagsnytt 18 – NRK P2
  • Valgvake, P4
  • Endelig helg, Håndball EM – P4
  • Offside – Studentradioen i Bergen

Årets lokale radioprogram:

  • På høylys dag – Radio 102
  • God ettermiddag Trøndelag – NRK P1
  • Frokostshowet med Stian og Hanne – 1FM
  • Molde Kan innsatte stemme – RøverRadion
  • God morgen Telemark – NRK P1

Årets musikkprogram:

  • Jørn – Radio Rock
  • Stjernepose – NRK P13
  • Reidar Buskenes – P10 Country
  • 70-tallet minutt for minutt – NRK P1+
  • Ole Morten Føreland – P5 Hits

Årets nyhetsbulletin:

  • Lokale nyheter – 1FM Molde
  • P4 Nyhetene, 04.03.2020 – P4
  • P4 Nyhetene, 12.12.2019 – P4
  • Dagsnytt 23.09.2019 – NRK
  • Dagsnytt 16.03.2020 – NRK

Årets hendelsesdekning:

  • 4-4-2 Radiosporten – NRK P1
  • Endelig helg, Håndball EM – P4
  • Valg 2019 – NRK P1
  • Festivalradioen 2019 – 1FM Molde
  • Morgenklubben med Loven&Co – Radio Norge

Årets promo: Offentliggjøres senere

Årets lyddesign: Offentliggjøres senere

Årets intervju:

  • Intervju Skeisvoll Hereid – Radio 102
  • Rekommandert – Rubicon Radio
  • Utspørjing av Jon Askeland – God ettermiddag Sogn og Fjordane – NRK P1
  • Metoo, Ukeslutt – NRK P1/P2
  • DDE Bjarne Brøndbo – P4s Radiofrokost

Årets innslag:

  • Trener og Overgriper – NRK
  • Bomtur – P4s Radiofrokost
  • Fjernstyring, Michael direkte – P4
  • Koronavise, Stå opp! – Radio Rock
  • Ungdomsfengselet i Syria – Aftenposten

Årets humorinnslag:

  • Intervjuet koster penger – 1FM Molde
  • Rototilt humor, Misjonen – P4
  • Ta deg sammen «Nødetater i Vestfold», Stå opp! – Radio Rock
  • Flauhetskonkurransen, Radioresepsjonen – NRK P13
  • 100 meter lang karamellpudding, Stå opp! – Radio Rock

Årets podkastprogramleder(e):

  • Joachim Førsund – Det svarte flagget – NRK
  • Ragna Nordenborg – Oppdatert – NRK
  • Andreas Bakke Foss – Forklart – Aftenposten
  • Mikkel Niva og Herman Flesvig – Friminutt – NRK
  • Kyrre Holm Johannesen – Krisemøter – Moderne Media

Årets underholdningspodkast:

  • Friminutt med Herman og Mikkel – NRK
  • Lørdagsrådet – NRK
  • Åpen Journal – Plan B
  • Radioresepsjonen – NRK
  • Jan Thomas og Einar – Plan B

Årets faktabaserte podkast:

  • Det svarte flagget – NRK
  • Baneheia – TV2
  • Usagt – Martin – NRK
  • Hele Historien – Treholt – NRK
  • Nålebyen – Bergens Tidene

Årets talent:

  • Kristine Arntzen Myren – NRJ
  • Sindre Reinholt – NRK
  • Johannes Grindheim Ølfernes – Radio Metro
  • Anna Nor Sørensen – NRK
  • Frank Remy Møllen – Radio Rock
Powered by Labrador CMS