
To av tre mener mediene har vært for opptatt av enkeltsaker i #metoo
Stort flertall mener kampanjen har vært viktig.
Det kommer fram i den årlige medieundersøkelsen, som legges fram under åpningen av Mediedagene i Bergen onsdag, skriver Klassekampen.
92 prosent av de spurte i undersøkelsen mener metoo-kampanjen har vært viktig for å begrense seksuell trakassering. 802 personer har svart på undersøkelsen. En tredel sier kampanjen har vært «ganske viktig», mens halvparten mener den har vært «svært viktig».
Men undersøkelsen, som ble gjennomført fra februar til mars, viser også at to av tre mener mediene har vært for opptatt av enkeltsaker.
Det overrasker medieprofessor Kristin Skare Orgeret ved OsloMet.
– I andre land som Sverige, Danmark og Frankrike har dekningen av metoo vært enda mer personfokusert enn i Norge, sier hun.
Om mengden stoff om temaet i mediene svarer 45 prosent at det har vært for mye stoff – like mange mener dekningen har vært passe dimensjonert.
Undersøkelsen stiller samme spørsmål til publikum som til et representativt utvalg av journalister og redaktører. Av 168 redaktører har 99 prosent svart at kampanjen har vært «svært viktig».
STILLINGSANNONSER:
-
Lillesands-Posten søker etter journalist
-
Nyhetsjournalist som vil avsløre
-
Fredrikstad kommune søker etter kommunikasjonssjef (2. gangsutlysning)
-
Aftenposten søker gravejournalist
-
TV 2 Sporten søker etter digital reporter, 50 % stilling (engasjement 1,5 år)
-
TV 2 Sporten søker etter digital reporter
-
Nettavisen søker videojournalist
-
Nettavisen søker SoMe-journalist
-
Nettavisen søker livsstilsjournalist
-
Nettavisen søker nyhetsjournalist
-
TV 2 søker sportsprodusenter
-
TV 2 søker produsenter til vår nyhetsproduksjon
-
Fremover søker nyhetsredaktør
-
TV 2 Sporten søker etter eventvaktsjef
-
TV 2 søker etter webreporter (vikariat) i Bergen
-
TV 2 søker etter sportsnyhets-reporter (2 vikariater)
-
Vil du jobbe med informasjons-forvaltning i NRK?
-
TV 2 Nyhetene søker nyhetsreporter til Stavanger
-
Kommunal Rapport søker nyhetsredaktør
-
Ledende fagtidsskrift søker journalist
-
NRK Sápmi søker digital utviklingsleder
-
Ledig stilling som journalist i digi.no
-
Budstikka har to ledige vikariater
-
Høgskulen i Volda søker etter dekan ved avdeling for mediefag
-
Harstad Tidende søker etter journalister
-
Stavanger Aftenblad og E24 søker journalister som vil sette dagsorden
-
E24 søker journalister som vil sette dagsorden
Mest lest
-
Månedsvis med arbeid og flere avbrutte forsøk ligger bak når Helene sjekker inn på barnevernsinstitusjon
-
Starta redaktørjobben i fødselspermisjon: – Føltes nesten som svangerskap nummer to
-
Faktisk.no: Slik oppsto julebråket i Seljord
-
Norges Fotballforbund klager Josimars kvinnefotball-spesial inn for PFU
-
Trønder-Avisa slakter NRK-sentralisering i Trøndelag
SISTE PRESSEMELDINGER FRA NTB KOMMUNIKASJON:
-
Her er Thomas Nummes nye TV 2-prosjekt
Sammen med kona Annette Walther Numme inviterer Thomas Numme kjente par til «Casa Numme» på TV 2.
-
Pris til bauta i beredskapsfrivilligheten
Knut Skår fra Norske Redningshunder vant den nasjonale Frivillighetsprisen 2019 på FNs internasjonale dag for frivillighet 5. desember.
-
Vinner av Årets Nykommer i Frivilligheten - Kine Sliper fra ROS
For 15 år siden ble Kine Sliper (33) frisk fra spiseforstyrrelser. I fjor ble hun frivillig i ROS-rådgivning om spiseforstyrrelser i Trøndelag. Der fant hun et fellesskap og er blitt en ressurs. I kveld ble hun hedret av med den nasjonale prisen for Årets Nykommer i Frivilligheten på Frivillighetens dag på Sentralen i Oslo.
-
Skatteetaten endrer regelverk og praksis for tilbakebetaling av NAV-ytelser
Fra 1. januar 2020 ordner Skatteetaten opp i skatteforholdene for de som må betale tilbake en ytelse til NAV.
-
Gjev utmerkelse til Borgengården
Borgengården i Skien mottar Kulturminnefondets nasjonale plakett, som heder til det omfattende arbeidet med å sette villaen i stand og åpne bygningen for allmennheten.
-
Agder Energi og Glitre Energi slår sammen sine digitale nysatsninger
Agder Energi og Glitre Energi slår sammen sine digitale nysatsninger innen strømsalg. Målet er å levere nye tjenester for fremtidens strømkunder.
-
Avicii – Fades Away Tribute Concert Version feat. MishCatt
”Fades Away” (feat. Noonie Bao), the finishing track on the Avicii posthumous album ”TIM” released earlier this year and written by Avicii (Tim Bergling), Carl Falk, Joakim Berg and Joe Janiak – is being released in a new version.
-
Over en halv million til Dampskipsbrygga i Lødningen
På slutten av 1800-tallet var Lødningen et knutepunkt for fiskenæringen, med flere sentrale brygganlegg. Nå står det derimot bare en igjen, Dampskipsbrygga. Brygga som har hatt et preg av å ha stått ubrukt, er nå i gang med å tilbakeføres til slik den var i sin storhetstid på slutten av 1800-tallet. Til dette arbeidet har styret i Kulturminnefondet nå fattet vedtak om tilskudd på kroner 600 000.
-
Rekordstor utbetaling i momskompensasjon til idretten
Det blir i år rekordstor utbetaling til idretten etter at NIF har mottatt tildelingen av momskompensasjon for varer og tjenester for regnskapsåret 2018. Hele 5 551 klubber får utbetalt nær 471,2 millioner kroner i vare- og tjenestemomskompensasjon for regnskapsåret 2018.
-
Amedia prøver ut miljøvennlig distribusjon
Amedia ønsker å gjøre sin distribusjonsvirksomhet miljøvennlig. Derfor setter konsernet nå i gang et storstilt prøveprosjekt med elektriske distribusjonskjøretøyer.