Mads Brügger utestengt fra danske Folketinget

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Ansvarlig redaktør i Frihedsbrevet, Mads Brügger, er blitt utestengt fra det danske Folketinget i tre måneder.

Det er han selv som skriver om dette i en artikkel i Frihedsbrevet. Utestengelsen kommer etter en klage på at han inviterte Rasmus Paludan til det danske parlamentet.

Paludan er mest kjent for sine koranbrennings-stunt og er dømt til fengselsstraff for brudd på rasismeparagrafen i den danske straffeloven.

Mads Brügger, ansvarlig redaktør Frihedsbrevet, på Hellkonferansen.

Brügger har en fast spalte i Frihedsbrevet, som bærer navnet Fri Mads, hvor han blant annet rusler rundt i gangene på Folketinget og beskriver hva han ser. Paludan ble invitert med i forbindelse med at en annen koranbrenner, Salwan Momika, ble skutt og drept i Sverige.

Flere på Folketinget skal imidlertid ha reagert negativt på å møte Paludan i gangene.

«Tanken var at Folketinget kunne være et tiltrengt trygt sted for den sterkt truede Rasmus Paludan», skriver Brügger.

Brügger forteller at utestengelsen blant annet begrunnes med «manglende situasjonsforståelse» fra hans side.

Han risikerer også å bli utestengt i ytterligere tre måneder, skriver han. Folketinget skal også ha mottatt en klage på en annen spalte, der han dukket opp og intervjuet gjestene på et sosialt arrangement han ikke var invitert til.

Folketingets administrasjon har bekreftet overfor DR at Brügger er utestengt.

Powered by Labrador CMS