PFU behandlet klage mot Vi Menn, og konkluderte med brudd på god presseskikk.
Foto: Marte Vike Arnesen
Vi Menn felt i PFU for reportasje om afrikansk urfolk
Behandlet i lukket sak.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Da Pressens Faglige Utvalg behandlet klage mot Vi Menn onsdag 30. mars, landet de på fellelsen brudd på god presseskikk for brudd på punkt 4.3 i den presseetiske Vær varsom-plakaten.
Punktet lyder: «Vis respekt for menneskers egenart og identitet, privatliv, etnisitet, nasjonalitet og livssyn. Vær varsom ved bruk av begreper som kan virke stigmatiserende. Fremhev ikke personlige og private forhold når dette er saken uvedkommende.»
PFUs uttalelse har hittil ikke blitt tilgjengelig i PFU-basen.
Klagen, og saksbehandlingen i sekretariatet, har blitt omtalt i Journalisten flere ganger.
Det er lege Patji Alnæs-Katjavivi som står bak klagen, på vegne av en omtalt person i en reportasje som skildrer himba-folket i Namibia og Angola.
Alnæs-Katjavivi reagerte blant annet på det han så som stigmatiserende generaliseringer av et urfolk i et innlegg hos Journalisten, og fikk svar fra Vi Menn-redaktør Alexander Øystå.
Tidligere denne uka kunne Journalisten fortelle at PFU-sekretariatet hadde bestemt at saken skulle behandles lukket, mot klagers uttrykte ønske.
Fordi saken ble bestemt lukket, har Journalisten ikke hatt tilgang til klage, tilsvar eller andre sakspapirer via PFU.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter