Halvard Helle representerer VG i ny rettsrunde mot advokatfirmaet Rogstad.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
VG møter advokatfirmaet Rogstad i retten – igjen
Ny rettsrunde planlagt i januar.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Rettsstriden mellom advokatfirmaet Rogstad og VG er ikke over.
Selv om Høyesterett har avgjort den mye omtalte saken om VGs bildebruk, og slått fast at VG hadde rett til å gjengi profilbilder fra advokatfirmaets nettsider, gjenstår det å avklare om og eventuelt hvor mye VG skal måtte betale for bruken.
Partene skal etter planen møtes i Borgarting lagmannsrett på nyåret, viser domstolens berammingsliste.
Advokatwatch har tidligere omtalt berammingen.
– VGs holdning er i utgangspunktet at vi ikke skal måtte betale for bildebruken. Hvis vi må betale, mener vi et honorar må være en symbolsk sum på noen hundre kroner, sier VGs stabssjef Øyvind Næss til Journalisten.
Da saken gikk for tingretten i 2020, lød kravet fra Rogstad på 615.000 kroner.
Advokatfirmaet reagerte sterkt etter flere undersøkende artikler i VG, og gikk til søksmål samt PFU-klage. VG gikk fri og fikk ros av utvalget under PFU-behandlingen, og fikk til slutt medhold i Høyesterett for at de hadde rett til å gjengi profilbilder fra firmaets nettsider.
Rogstads advokat Andreas Galtung har ikke besvart Journalistens henvendelser om saken, som er berammet til 12. og 13. januar 2023.
Nylige artikler
Kyrre Lien vinner Årets bilde
Kommunen slettet ordførerens e-post etter innsynskrav
17 kjappe
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
GD strammer inn på Facebook – åpner kommentarfelt på egne nettsider
Mest leste artikler
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
Slakter Klassekampens forståelse av statistikk
Vårt Land sa nei til MIFF-annonse: – Der går det en grense
Forlet Demo etter usemje