En av tegningene som nå henger på Stortinget.

– Effektiv maktkritikk

Utstilling med karikaturtegninger åpnet på Stortinget.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Onsdag åpnet en utstilling med avistegninger fra året som har gått på Stortinget. 

– Avistegninger, som kritiserer og harselerer, er ytringsfrihet i praksis. Tegningene har en naturlig plass i Stortinget, og vi som er politikere må tåle å bli gransket med avistegnernes blikk. At mange av karikaturene handler om habilitet, er lett å forstå, sier stortingspresident Masud Gharahkhani (Ap) i en pressemelding.

Stortinget viser hvert år frem en utstilling med avistegninger som omhandler norsk politikk. Disse tegningene lånes ut til Stortinget i ett år, og noen av dem kjøpes også inn som en fast del av Stortingets kunstsamling.

Torstein Tvedt Solberg (Ap) leder kunstutvalget på Stortinget og har vært med på å velge ut hvilke avistegninger som skal være med i årets utstilling.

Fredrik Skavlan var til stede da utstillingen åpnet.

– Jeg liker selv karikaturene fordi de er effektiv maktkritikk, og heller ikke norske politikere har sluppet unna i denne utstillingen. Karikaturene er morsomme, treffsikre og vanskelig å argumentere imot. Bidragene fremstiller med et presist skråblikk det som ikke er så lett å sette ord på. 

Han legger til:

– Jeg tror mange politikere kommer til å humre når de ser disse tegningene i gangen inn mot stortingsrestauranten. Utstillingen oppsummerer året som har gått på en fin måte, med både humor og alvor.

Disse tegnerne har bidratt:

  • Herbjørn Skogstad (Bergensavisen)
  • Hilde Thomsen (Dagens Næringsliv)
  • Gina Gylver (Vårt Land) 
  • Morten Mørland (VG)
  • Siri Dokken (Dagsavisen) 
  • Egil Nyhus (Politisk Analyse) 
  • May Linn Clement (Dag og Tid) 
  • Fredrik Skavlan (Aftenposten)
  • Knut Høihjelle (Namdalsavisa) 
  • Fadi Abou Hassan (Fadi ToOn)
  • Hassan er fribytegner bosatt i Drøbak

Powered by Labrador CMS