Los Angeles Times kutter 115 av rundt 500 journalister.

Minst 115 journalister mister jobben i Los Angeles Times

2500 journaliststillinger forsvunnet i USA i 2023, ifølge rapport.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Den amerikanske storavisa Los Angeles Times kutter minst 115 journalister, melder avisa selv denne uka.

Kuttene utgjør den største nedbemanningen i avisas 142-årige historie, skriver avisas underholdningsbransjereporter Meg James.

Avisa har gått med mellom 30 og 40 millioner dollar i underskudd de siste årene, og det var på tide med noen grep, forteller milliardæreieren Patrick Soon-Shiong i artikkelen.

Flere redaktører mister jobben i den drastiske nedbemanningsrunden.

Det er snart seks år siden Soon-Shiong kjøpte både LA Times og San Diego Union-Tribune fra Tribune Publishing for 500 millioner dollar. I fjor solgte han seg ut av San Diego-avisa.

LA Times hadde rundt 500 journalister i staben fram til en nedbemanninsgrunde på rundt 70 stillinger i fjor sommer. Avisa ble rammet hardt av annonsesvikt under covid-pandemien, og igjen under Hollywood-streikene som pågikk store deler av fjoråret.

LA Times føyer seg til en lang rekke amerikanske medier som har gjennomgått kutt i redaksjonene det siste året. Mer enn 2500 rene journaliststillinger forsvant i USA i løpet av 2023, og totalt i mediebransjen er tallet over 20.000, ifølge en rapport fra slutten av fjoråret.

Powered by Labrador CMS