EFJ ber om penger til verneutstyr og gassmasker for tyrkiske journalister.

NJ kjøper gassmasker til tyrkiske journalister

– Det er skummelt å være journalist i Tyrkia nå, sier internasjonal rådgiver i Norsk Journalistlag, Eva Stabell. 

Publisert Sist oppdatert
Lesetid: 1 min

Tirsdag morgen sendte generalsekretær i Den europeiske journalistføderasjonen (EFJ), Ricardo Gutiérrez, ut en appell til alle medlemmer. Han ba om penger til sikkerhetsutstyr for tyrkiske journalister.

Gassmasker

Forrige uke ble opposisjonspolitiker og ordfører i Istanbul, Ekrem Imamoglu, arrestert og avsatt. 

I etterkant har det brutt ut massive demonstrasjoner i Tyrkia. Imamoglu ble utnevnt til presidentkandidat for opposisjonspartiet CHP samme dag han ble arrestert, og anses som den eneste reelle motstanderen til president Recep Erdogan i det kommende presidentvalget i 2028.

Over 1000 mennesker er blitt arrestert i forbindelse med demonstrasjonene, ifølge NTB, og blant de arresterte er mange journalister.

– Nå nettopp sendte vi penger til Tyrkia som går til å kjøpe inn gassmasker og verneutstyr, sier internasjonal rådgiver i Norsk Journalistlag (NJ), Eva Stabell, til Journalisten.

– Ganske jævlig

NJ svarer dermed på appellen fra EFJ, men Stabell legger til en symboltung opplysning om at de som først ga bidrag til tyrkiske kollegaer, var det ukrainske journalistforbundet NUJU.

Og bidragene trengs, ifølge Stabell:

– Situasjonen er kjempevanskelig. Journalistene blir angrepet fra alle kanter, og det er så utrolig viktig at de får dekket dette.

Eva Stabell sier det er skummelt å være journalist i Tyrkia nå.

Flere journalister er arrestert i Tyrkia og mange er utsatt for vold, ifølge Reportere uten grenser

Samtidig skal de tyrkiske journalistene dekke massive demonstrasjoner, hvor de er svært utsatt, forteller Stabell. 

– Om ingen dekker dette, er det i hvert fall krise. De blir skutt med gummikledde stålkuler, overfalt, slått ned, skada og satt i fengsel. Det er ganske jævlig der nå.

Frykter eksil 

NJs søsterforbund i Tyrkia, TGS, er også nervøse og vurderer hvorvidt de må dra i eksil, forteller Stabell.

– Det er skummelt å være journalist i Tyrkia nå, men det er viktig at de ikke går hjem og låser seg inne.

Først og fremst har tyrkiske journalister behov for gassmasker, men også vester som kan holde gummikulene ute. Situasjonen for journalister i Tyrkia har vært ganske ille helt siden 2015, forteller Stabell.

– Nå blir det opplagt verre. Det er ikke bare demonstranter som blir arrestert. Det er opposisjonspolitikere som ikke har gjort noe, og forrige uke ble en journalist arrestert for noe han hadde skrevet i 2013. De er på jakt etter alle motstemmer, avslutter hun.

Tyrkia er for øyeblikket rangert som land nummer 158 av 180 på pressefrihetsindeksen til Reportere uten grenser.

Til opplysing: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.

Powered by Labrador CMS